"JeansBiri" hesabının sahibine tutuklama talebi

Fetullahçı Terör Örgütü'ne (FETÖ) yönelik soruşturma kapsamında, sosyal medyada "Aksilahlanma" etiketini açarak kampanyaya dönüştürdüğü ve örgüt lehine faaliyette bulunduğu gerekçesiyle gözaltına alınan "JeansBiri" adlı Twitter hesabının sahibi Ahmet Kemal A, "silahlı terör örgütüne üye olmak" suçundan tutuklanması talebiyle hakimliğe sevk edildi.

"JeansBiri" hesabının sahibine tutuklama talebi
İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Terör ve Örgütlü Suçlar Bürosu'nca,  ''JeansBiri'' adlı Twitterhesabından "Aksilahlanma'' etiketi açılması ve  kampanyaya dönüştürülmesine ilişkin ihbar üzerine başlatılan soruşturma  kapsamında, Gaziantep'te 27 Ekim'de gözaltına alınan ve İstanbul'a getirilen  Ahmet Kemal A, emniyetteki işlemlerinin ardından Çağlayan'daki İstanbul Adalet  Sarayı'na getirildi. 
urada soruşturmayı yürüten savcılığa ifade veren şüpheli Ahmet Kemal  A, ''silahlı terör örgütüne üye olmak'' suçundan tutuklanması talebiyle nöbetçi  hakimliğe sevk edildi. Savcılığın sevk yazısında, şüpheli Ahmet Kemal A'nın örgüt lehine  sosyal medyada faaliyet gösteren ''JeansBiri'' mahlaslı hesabını açan kişi  olduğu, bu hesap üzerinden FETÖ lehine faaliyetlerde bulunduğu belirtilerek,  hesaptan son olarak "Aksilahlanma" şeklinde TAG açıldığı kaydedildi. Yazıda, "Her ne kadar hesabın kendi adına olmadığını belirtse de  şüphelinin gözaltına alınmasına müteakip herhangi bir paylaşımın olmadığı, bu  aşamadan sonra görüştüğü insanlara hesabının şifresini verip paylaşabilme  ihtimalinin olduğu'' ifade edildi. Şüphelinin, Bursa'daki FETÖ soruşturması kapsamında aranan Fatih Aytuğ  ile yakalandığı esnada yüklü miktarda nakit paranın ele geçirildiği aktarılan  yazıda, şüpheliyle birlikte ele geçirilen çok sayıda dijital malzeme üzerindeki  incelemenin sürdüğü belirtildi. Yazıda, bu nedenlerle şüpheli Ahmet Kemal A'nın  tutuklanması talep edildi.
Cumhuriyet gazetesi soruşturması ile birleşti
Bu arada, şüpheli Ahmet Kemal A. hakkındaki dosya, Cumhuriyet Gazetesi  yönetici ve yazarları hakkında "PKK/KCK ve FETÖ/PDY'ye müzahir oldukları"  iddiasına ilişkin yürütülen soruşturma ile birleştirildi. Birleştirmeye "Cumhuriyet gazetesinin 22 Ekim tarihli nüshasında  manşetten 'Ak Silahlanma Provokasyonu' başlıklı haberin yayımlanması, bu haberin  kaynak olarak 'JeansBiri' adlı Twitter kullanıcısına dayandırılması, bu haberden  önce 'Aksilahlanma' şeklinde TAG açan şüphelinin 'silahlı terör örgütü üye olmak'  suçundan 27 Ekim'de gözaltına alınması" gerekçe gösterildi.
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner326