banner333

John Kerry Bağdat'ta

ABD Dışişleri Bakanı Kerry Irak'ın başkenti Bağdat'a gitti.

John Kerry Bağdat'ta
ABD Dışişleri Bakanı Kerry, Bağdat'taki temasları kapsamında ilk olarak Irak Başbakanı Nuri Maliki ve Muvatın Listesi Lideri Ammar Hekim ile ayrı ayrı görüştü. Kerry'nin, Parlamento Başkanı Usame Nuceyfi, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Huzeyr Huzai, Irak Dışişleri Bakanı Hoşyar Zebari ile de görüşmesi bekleniyor. Kerry ile Zebari, ikili görüşmeden sonra ortak basın toplantısı düzenleyecekler.

Diplomatik kaynaklardan alınan bilgiye göre Kerry, Bağdat temaslarında, Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) örgütünün, Musul'u ele geçirmesiyle ülkeden başlayan yeni durumu ele alacak. Kerry, krizin aşılması için Bağdat hükümetine çeşitli çözüm önerileri sunacak.

BiR SONRAKİ DURAĞI ERBİL

Diplomatik kaynaklardan alınan bilgiye göre başkent Bağdat'ta, Maliki ve diğer liderlerle görüşen Kerry'nin, bir sonraki durağı Erbil olacak. Kerry, özel uçağıyla akşam saatlerinde Erbil'e gelerek IKBY Başkanı Barzani ile görüşecek.
Kerry, Irak'ta yaşanan krizden ABD'nin sorumlu olmadığını, Iraklıların kendi hükümetlerine sahip olabilmeleri için Amerika'nın, çok çalışıp, çok kayıp verdiğini açıklamıştı. ABD Başkanı Obama da Nuri Maliki'yi eleştirerek "Ancak iyi bir ajandası olan liderler bu krizde Irak'a önderlik edebilir" demişti. Obama, ABD askerinin Irak'a dönmeyeceğini ancak nokta atışı yapmaya hazır olduklarını dile getirmişti.

Kerry'nin, Irak temaslarından sonra ülkede yaşanan krizin çözümü noktasında ABD'nin göstereceği tutumun netleşmesi bekleniyor.


Güncelleme Tarihi: 23 Haziran 2014, 14:08
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner321

banner322

banner326

banner327