Kanserin en önemli sebebi...

Kanserin en önemli sebebi şişmanlık ve sigara

Kanserin en önemli sebebi...
Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Radyasyon Onkolojisi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Yrd. Doçent Doktor Evrim Bayman, kanserlerin yüzde 30-40’ının önlenebilecek sebeplerle ortaya çıktığını, bunlardan en önemli iki sebebin obesite (şişmanlık) ve sigara kullanımı olduğunu belirtti.

Bayman, 4 Şubat Dün Kanser Günü dolayısı ile yaptığı açıklamada, Uluslararası Kanser Teşkilatı (UICC) ve benzeri kurumların organize ettiği 4 Şubat Dünya Kanser günü programlarında, kanser hastalığına karşı toplumu bilgilendirmek ve bilinci arttırmanın amaçlandığını belirtti. Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Radyasyon Onkolojisi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Yardımcı Doçent Doktor Evrim Bayman, kanserin ülkemizdeki ölüm nedenleri arasında kalp damar hastalıklarından sonra ikinci sırada yer aldığını vurgulayarak her yıl yaklaşık 175 bin yeni kanser tanısının konulduğu ülkemizde, kanserlerin yüzde 30-40’ının önlenebilecek sebeplerle karşımıza çıktığını, bunlardan en önemli iki sebebin obesite (şişmanlık) ve sigara kullanımı olduğunu söyledi.

Kanserin sadece bir sağlık sorunu değil; hastanın aile ve iş yaşantısını da etkilemesi nedeniyle, sosyal ve ekonomik yönlerden de toplumsal bir sorun olduğunu belirten Ydr. Doç. Dr. Evrim Bayman, her yaş grubunda görülebilecek bu hastalığın erken tanı konulduğunda, sıklıkla tedavi edilebilir ve uzun yaşam süreleri sağlanabilen bir hastalık olduğunu; ayrıca Kanser Erken Teşhis ve Tarama Merkezleri (KETEM)’nde meme, serviks (rahim ağzı) ve kolorektal (kalın bağırsak) kanserlerine karşı tarama hizmetlerinin ücretsiz olarak verildiğini hatırlattı. 
Güncelleme Tarihi: 02 Şubat 2015, 16:32
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner324

banner325

banner327