Kansersavar sarımsak!

Tıp dünyası, kanserle mücadelede başdöndürücü gelişmelere sahne olurken sağlıklı beslenme ve sigara bağımlılığından uzak durma, daha da önemli hale geldi. Dengeli beslenmenin hayat kurtardığını söyleyen Medikal Onkoloji Uzmanı Dr. Mustafa Şahbazlar, “Eti mangalda pişirmeyin, bol bol sarımsak, havuç, kiraz, elma ve yaban mersini tüketin” dedi.

Kansersavar sarımsak!

Kanser vakaları giderek artarken sağlıklı beslenme ve kötü alışkanlıklardan uzak durmakla daha sağlıklı bir gelecek mümkün. Kanser vakalarının ortaya çıkmaması için yapılması gerekenlerin çok zor olmadığını açıklayan VM Medical Park Bursa Hastanesi Medikal Onkoloji Uzmanı Dr. Mustafa Şahbazlar, beslenme konusunda “Kanseri önleyici olarak birçok gıda sayılabilir. Hücre düzeyinde, denek hayvanlarla kanıtlanmış birçok sonuç var. Sarımsak, havuç, kiraz, elma ve yaban mersini gibi birçok ürünü kansere karşı doğru beslenme kapsamında değerlendirebiliriz. Burada temel mesele, dengeli ve sağlıklı beslenmedir. Her şeyi taze tüketmek gerekiyor. İşlenmemiş gıdalar tüketmeye çalışmalıyız. Aşırı tuzlanmış, salamura gıdalar da sağlığımız için her açıdan zararlı. Eti mümkün mertebe mangalda pişirmemek de önemli. Kolon kanseri açısından baktığımızda protein ağırlıklı beslenmek, riski artırıyor. Karbonhidratı, proteini, sebzesi meyvesiyle dengeli beslenmek gerekiyor. Ülkemizde sağlıklı ürünlere ulaşmak zor değil. Aşırı da yetersiz de beslenilmemeli. Fazla yediğimizde obezite, kanser riskini artırıyor. Haftanın 2-3 günü et tüketmek yeterli olur” dedi.

SİGARA, AKCİĞERİN BAŞ DÜŞMANI
Uz. Dr. Mustafa Şahbazlar, tütün ürünlerinin kanser vakalarıyla ilişkisi konusunda da şunları söyledi: Tütün ürünlerinin en güçlü etkileşimi, akciğer kanseriyle oluyor. Hiç tütün ürünü kullanılmasaydı şu andaki akciğer kanserlerinin 10’da birini görüyor olacaktık. Kalan yaklaşık yüzde 90’luk bölüm, direkt tütün ürünleriyle akciğer kanserlerinin ilişkisini anlatıyor. Sadece sigara değil, elektronik sigara ve nargile de aynı etkiye sahip. Sadece akciğer kanseri de değil, üst solunum yolları, ağız mukozası, dudak, baş-boyun tümörleri, gırtlak, yemek borusu, mide, yumurtalık ve pankreas kanseriyle ilişkisi bilimsel olarak ortaya konmuştur. 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner321

banner326

banner327