Kardeşinle yatarım sözlerine mahkeme tahrik yok dedi

Adana'da 2 çocuk annesi 41 yaşındaki Emrah Dil’i tabancayla öldürdüğü iddiasıyla 15 yıl hapis cezasına çarptırılan sevgilisi 45 yaşındaki Mikail Uskaner’in mahkeme cinayetin ’tahrik altında işlenmediğine’ kanaat getirince sanığın cezası 10 yıl artırıldı.

Kardeşinle yatarım sözlerine mahkeme tahrik yok dedi

Olay, 23 Ağustos 2012’de merkez Seyhan İlçesi’ndeki Akkapı Mahallesi’nde meydana geldi. Eşinden boşandıktan sonra lokanta işleten Emrah Dil, olaydan bir yıl önce, çiftçi evli 3 çocuk babası Mikail Uskaner ile tanışıp, ilişki yaşamaya başladı. Ancak sık sık ’kıskançlık ve ayrılma tartışması’ nedeniyle kavga eden çift, olay günü de aynı nedenle tartıştı.

İddiaya göre, Emrah Dil’in ayrılmak istediğini söylemesi üzerine ruhsatsız tabancasını çeken Mikail Uskaner, kadına kurşun yağdırdı. Kaçmaya çalışan ancak sırt, karın ve kalçasından kurşunlanan Emrah Dil, ağır yaralı olarak kaldırıldığı hastanede yaşamını yitirdi. Mikail Uskaner ise olaydan 5 gün sonra cinayetin işlendiği sokakta polisler tarafından yakalandı. Tutuklanan Uskaner hakkında ’ömür boyu hapis’ cezası istemiyle dava açıldı.

'KARDEŞLERİNLE YATARIM DEDİ, ÇOK PİŞMANIM'

Adana 9’uncu Ağır Ceza Mahkemesi’nde yargılanan Mikail Uskaner, savunmasında öldürme kastının olmadığını ileri sürerek, "Ayrılmak istiyordu. Olay günü küfür edip beni aldattığını, kardeşlerimle yatacağını söyledi. ’Yanıma erkek alır önünden geçer seni rezil ederim’ dedi. Bu nedenle ateş ettim. Çok pişmanım, keşke bunlar olmasaydı" dedi. Mahkeme heyeti, sanık Mikail Uskaner’e önce ömür boyu hapis cezası verdi. Sanığın cinayeti ’haksız tahrik’ altında işlediğine kanaat getiren mahkeme heyeti cezayı önce 18 yıla, sonra da duruşmalardaki iyi hali nedeniyle de 15 yıla düşürdü. Sanığa, ’ruhsatsız silah taşımak’ suçundan da 1 yıl 8 ay hapis ve bin lira para cezası verildi.

YARGITAY CEZAYI AZ BULDU YENİDEN YARGILANDI

Ölen Emrah Dil’in ailesi, sanığa verilen cezayı az bularak karara itiraz etti. Dosyayı görüşen Yargıtay 1’inci Ceza Dairesi, Mikail Uskaner’e ruhsatsız silah taşıma suçundan verilen cezayı onadı. Sanık Uskaner ve tanıkların ifadelerini inceleyen Yargıtay, haksız tahrik indirimi uygulanan Uskaner’in öldürdüğü Emrah Dil’in davranışlarının haksız tahrik oluşturmadığına hükmederek oy birliğiyle kararı bozdu.

Yargıtay’ın bozma kararının ardından Adana 9’uncu Ağır Ceza Mahkemesi’nde yeniden yargılanan Mikail Uskaner, bu kez 25 yıl hapis cezasına çarptırıldı. Haksız tahrik indirimi ise uygulanmadı.
 

Güncelleme Tarihi: 09 Eylül 2014, 16:15
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner324

banner325

banner327