Kıbrıs konusunda flaş gelişme!

Kıbrıs Rum kesimi Lideri Nikos Anastasiadis’in Türkiye’yi suçlayarak müzakerelerden çekilmesinin ardından Yunanistan Büyükelçisi, Dışişleri Bakanlığına çağrıldı.

Kıbrıs konusunda flaş gelişme!

Kıbrıs Rum Kesimi'nin Akdeniz'deki doğalgaz arama faaliyetleri, Ankara ile Atina'nın da arasını açtı.

Kıbrıs Rum Kesimi'nin, Türkiye’yi söz konusu doğalgaz sondaj çalışmalarına müdahale etmekle suçlayarak, Kıbrıs barış görüşmelerinden çekilmesinden hemen sonra, Yunanistan da Türkiye'ye nota verdi.

YENİ SONDAJA TÜRKİYE’DEN YAKIN TAKİP


Türkiye'nin Atina Büyükelçisi Kerim Uras dün akşam saatlerinde Yunanistan Dışişleri Bakanlığı'na çağrılarak, kendisine Türkiye’nin Kıbrıs Rum kesimi için yayımlamış olduğu Seyrüsefer Duyurusu’na (NAVTEX) yönelik Yunanistan'ın tepkisi iletildi.

Edinilen bilgiye göre Türk Büyükelçi'ye ayrıca, Yunanistan'ın, Türkiye tarafından yayınlanan seyrüsefer duyurusunu "yasa dışı" gördüğü de vurgulandı.

TÜRKİYE'DEN KARŞI HAMLE

Bu gelişmeden bir gün sonra da Yunanistan'ın Ankara Büyükelçisi, Rumların müzakere masasından kalkması nedeniyle Türk Dışişleri Bakanlığı'na çağrıldı.

Türkiye'nin "Barbaros" araştırma gemisini de doğalgaz araması için bölgeye göndermesinden duyulan rahatsızlık da iletildi.


haber

KIBRIS MÜZAKEREDEN ÇEKİLDİGüncelleme Tarihi: 08 Ekim 2014, 14:29
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner321

banner325

banner326

banner327