Madımak katliamının üzerinden 21 yıl geçti

21 yıl önce 2 Temmuz 1993'te Madımak Oteli'nde sanatçı ve aydınlardan oluşan 35 kişinin yakılarak öldürülmesi çeşitli etkinliklerle anılıyor. Anma programları sırasında olumsuz herhangi bir olay yaşanmaması için polis geniş güvenlik önlemleri alırken şehre girişte kontroller yapılıyor.

Madımak katliamının üzerinden 21 yıl geçti

2 Temmuz 1993 tarihinde Sivas Madımak'ta grçekleşen Pir Sultan Abdal Şenlikleri sırasında Madımak Oteli'nin yakılması ve çoğunluğu Alevi 35 yazar, ozan, düşünür ile 1 otel çalışanı ve 1 saldırganın hayatlarını kaybetmesi ile sonuçlanan olayların bugün 21'inci yıldönümü.

Madımak Oteli'ne karanfil bıraktılar

Sivas Valisi Alim Barut ve Belediye Başkan Vekili Erdal Karaca, eski Madımak Oteli binasında oluşturulan anı köşesine kamu kurum ve kuruluşlarının müdürleriyle karanfil bıraktı.

Barut, Karaca ve beraberindekiler, Sivas Valiliği önünden yürüyerek İl Özel İdaresi Bilim ve Kültür Merkezi'ne dönüştürülen eski Madımak Oteli binasına geldi. Barut, Karaca ve diğer yetkililer, olaylarda yaşamını yitirenlerin isimlerinin yazılı olduğu anı köşesine karanfil bıraktı.

"Bu bir tezgahtı. Bu tezgaha, 37 can verdik"

Burada basın mensuplarına açıklamalarda bulunan Barut, acının yıl dönümünde olduklarını belirterek, "Bu canlar, bizim canlarımız. Bu yangın, Sivasımızı yaktı, Sivasımızın geleceğine kastetti. Biz hiçbir zaman ayrı gayrı yapmadık, yapmıyoruz, yapmayacağız. Sivaslılar da ayrı gayrı yapmadı. Binlerce yıldır burada birlikte yaşadılar. 21 yıl öncesinden bugüne kadar yine birlikte yaşıyoruz. Maalesef, bu bir tezgahtı. Bu tezgaha, 37 can verdik" diye konuştu.

"Bu acı, hepimizin acısı"

Olayın acısını halen yaşadıklarını dile getiren Barut, şunları kaydetti:

"Anılarını kalbimizden hiçbir zaman silmeyeceğiz, anılarıyla yaşayacağız ama tarihin tekerrür etmemesi için hep çalışacağız. Geleceğe de bakmak zorundayız. Geleceğimizin birlik, beraberlik, huzur ve aydınlık içinde olması için buradan ders çıkaracağız. Acılarımızı gömmüş olmamız, bizim geleceğe ilişkin planlar yapmamamızı, güzel günleri hayal etmememizi gerektirmiyor. Bu acı, hepimizin acısı. Ben her grupla görüştüm, bugünlerden önce de görüştüm, bugünlere gelinceye kadar da görüştüm. Sivaslı bundan rahatsız. Her kesimi rahatsız. Demek ki bir plan icra edilmiş, maalesef amacına ulaşmış. Bundan sonra yaşanmayacak, yaşanmaması için ne gerekiyorsa, Sivaslı olarak da insan olarak da yapacağız. Tekrar, hatıraları önünde saygıyla eğiliyorum. Hepsine rahmet, tüm ailelere tekrar başsağlığı diliyorum."

Barut ve beraberindekiler, anma programının ardından eski Madımak Oteli binasından ayrıldı.

Güncelleme Tarihi: 02 Temmuz 2014, 11:37
YORUM EKLE
YORUMLAR
GÖLGE
GÖLGE - 6 yıl Önce

http://www.youtube.com/watch?v=xzn8c_l4rr0

GÖLGE
GÖLGE - 6 yıl Önce

madimak katli̇mai deği̇l pkk katli̇ami....seyret ve gerçeği̇ gör

SIRADAKİ HABER

banner324

banner325

banner327