Okyanus'taki kızıl ışıltı merak uyandırdı

Pasifik Okyanusu üzerinde gözlenen kızıl parlaklık araştırmacıları harekete geçirdi.

Okyanus'taki kızıl ışıltı merak uyandırdı

Rusya ’nın Kamçatka yarımadasında Pesifik Okyanusu üzerinde beliren kızıl ışıltının nedeni araştırılıyor. Işıklar Hong Kong-Alaska seferini yapan Boeing 747-8’nin Hollandalı pilotları tarafından kaydedildi. Kızıl ışıltının nedenin ne olduğu tam olarak bilinmemekle birlikte, okyanus dibindeki dev bir volkanın patlamasından kaynaklanmış olabileceği belirtiliyor.

Olayın ufukta bir yıldırım çakmasından 20 dakika arkasından ortaya çıkması, okyanus yüzeyindeki ışıkların da gökgürültülü fırtınadan kaynaklanmış olabileceğini düşündürdü. Ancak olay esnasında bölgede fırtına yaşanmadığı belirtildi.

Balıkçılar ışıkları artık uzaydan da görüyor

Diğer bir açıklama da ışıkların bölgede avlanan balıkçılardan kaynaklanmış olabileceği. Geçen hafta astronot Reid Riseman, Bangkong açıklarında deniz yüzeyinin aniden yeşil bır ışıkla kaplandığını görüntülemişti. Daha sonra bu olayın bölgede kalamar avına çıkan ve denizcanlılarını şaşırtıp yüzeye fırlamalarını sağlamak için parlak LED ışıkları kullanan balıkçı filosundan kaynaklandığı anlaşılmıştı.
Ancak Hollandalı pilotların Pasifik üzerinde tespit ettiği büyüklükte bir kırmızılık için bölgede en az 50 balıkçı gemisinin olması gerektiği, ancak olay sırasında bölgede balıkçı filosu bulunmadığı öğrenildi.

Japonya'da bir ada ortaya çıkmıştı

Kırmızı ışıltıyla ilgili şimdilik üzerinde durulan teori, ışığın bir denizdibi volkanından kaynaklandığı. 21 Kasım 2013’de Japonya açıklarında da bir denizdibi volkanı püskürmüş ve ortaya yeni bir ada çıkmıştı. 


Güncelleme Tarihi: 28 Ağustos 2014, 18:37
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner324

banner325

banner327