Suriyeli mülteci sayısı yerel nüfusla yarışıyor

Türkiye'de on ilde Suriyeli mültecilerin sayısı yerleşik nüfusun önemli bir bölümünü geçti.

Suriyeli mülteci sayısı yerel nüfusla yarışıyor
Türkiye'de on ilde Suriyeli mültecilerin sayısı yerleşik nüfusun önemli bir bölümünü oluşturacak kadar arttı, hatta yer yer geçti.

110 bin mültecinin yaşadığı 108 bin nüfuslu Kilis, bunun en güzel örneği.Aynı zamanda ülkede Suriyelilerin dışında 225 bin Iraklı göçmen varİzmir gibi büyükşehirler de Suriyeli mültecilerin akınına uğruyor

TÜRKİYE’DEKİ MÜLTECİLERİN SAYISI AÇIKLANDI

Ali Kayalar’ın haberine göre aynı yetkili, Barack Obama'nın Suriye Özel Temsilci Yardımcısı Brett McGurk'un geçen hafta Hürriye'te verdiği röportajda, “IŞİD'i geriletmek üç yıl alır” demesiyle ilgili olarak, “umarım,” dedi ve bunu iyimser bir öngörü olarak değerlendirdi.BİRİNCİ TÜRKİYE İKİNCİ LÜBNAN

İncirlik üssünün kullanımıyla ilgili olarak pazarlık sürecinin dokuz ay sürdüğünü belirten yetkili, bunun doğal olduğunu, Türkiye açısından gerekseydi pazarlıkların 19 ay da sürebileceğini söyledi.

Uluslararası toplumun PYD gibi oldukça karmaşık ve tartışmalı bir yapıya merkezi bir rol atfetmesinin kendi sorumluluğunu bu örgüte yüklemek anlamına geldiğini söyleyen yetkili, ellerinde PYD içindeki bazı grupların Suriye lideri Beşar Esad ile son derece iyi ilişkiler içinde olduğuna dair istihbarat bulunduğunu anlattı.

Yetkili aynı zamanda, “Uluslararası toplumun Suriye'deki tüm siyasi hamleler için devlet olmayan aktörlere sorumluluk yüklemesinden yorulduk” dedi.

PKK'nın bir an önce silah bırakmak ve Türkiye'den çıkmak için bir yol haritası sunması gerektiğini söyleyen yetkili, aksi halde operasyonların süreceğini ifade etti.

 
Güncelleme Tarihi: 17 Ağustos 2015, 13:43
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner324

banner325

banner327