Suriyeliler'in akın ettiği camiye kilit vuruldu

İzmir'de kalacak yeri olmayan Suriyelilerin akın ettiği Basmane Çorakkapı Camii'nin kapılarına kilit vuruldu. Camiden çıkartılan sığınmacılar kaldırımlara sığındılar.

Suriyeliler'in akın ettiği camiye kilit vuruldu
İzmir'e akın akın gelen ve barınma sorunu nedeniyle sokakta yatmak zorunda kalan Suriyeliler'in günlerden bu yana kaldığı Basmane Çorakkapı Camii'nin kapıları kapatıldı.

CEMAAT İÇERİ GİRMEKTE ZORLANMAYA BAŞLADI

Çorakkapı Camii bahçesinde kalan Suriyeliler günlerce ihtiyaçlarını burada karşıladı. Bahçede uyuyup, tuvalet ve çeşmelerden yararlanan Suriyeliler'den bazıları musalla taşını bile yatak gibi kullandı. Cami avlusundaki kalabalığın giderek artması, namaza gelen cematin içeri girmekte zorlanmaya başlaması nedeniyle tepkiler arttı. Camideki işgali önlemek için defalarca polis çağırılıp gündüz saatlerinde sığınmacılar dışarı çıkarıldı. Sığınmacılar gece yine camiyi kullanmaya devam etti.

İMAM CAMİ KAPISINA KİLİT VURDU

Bunun üzerine Çorakkapı Cami İmamı Orhan Kocademir çareyi caminin kapısını kilitlemekte buldu. Fakat İmam Kocademir, su, tuvalet ihtiyaçlarını gidermeleri ve çocuklu ailelere cemaatin abdest aldığı bölümün kapısını açık bıraktı. Bu arada camiden çıkartılan çok sayıda sığınmacı boş buldukları sokaklar, otellerin kaldırımlarına sığındı. Taksi duraklarında, banklarda uyayanlar da göze çarptı. Basmane'deki sığınmacıların yaşamsal sorunları ve barınma dramı devam ediyor. 


Güncelleme Tarihi: 20 Ağustos 2015, 11:36
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner324

banner325

banner327