Turkcell'de yaklaşık 2 saatlik kesinti!

Turkcell kullanan kullanıcılar, mobilden internet erişimi sağlayamazken, bazı kullanıcılar arama yaparken de sorun yaşadı. Turkcell konuyla ilgili açıklama yaparken yaklaşık 2 saat sonra sorunun düzeldiği öğrenildi

Turkcell'de yaklaşık 2 saatlik kesinti!

Cep telefonlarında Turkcell hattı kullananların, akşam saatlerinde internet erişimi sağlayamadığı öğrenildi. Turkcell kullanıcıları sosyal medya üzerinden "Turkcell'de sorun mu var?", "Turkcell'de internet neden yok?" ve "Turkcell internet ne zaman düzelecek?" sorularını sordu.

Kullanıcılar yaklaşık 2 saat boyunca 3G/4G mobil internet erişimini sağlayamadı. Aynı zamanda bazı kullanıcılar yalnızca internet bağlantısında değil, arama yapma konusunda da sorun yaşadığını bildirdi.

Yaklaşık 2 saatlik kesintinin ardından sorunun düzelmeye başladığı öğrenildi.

TURKCELL: "GEÇİCİ SES VE DATA TRAFİĞİ SORUNU ÇÖZÜLMÜŞTÜR"

Resmi Twitter hesabı üzerinden açıklama yapan Turkcell, sorunun çözüldüğünü bildirdi ve tüm müşterilerinden özür diledi. Turkcell, yaptığı açıklamada "Şebekemizde meydana gelen geçici ses ve data trafiği sorunu çözülmüştür. Yaşanan teknik aksaklık için tüm müşterilerimizden özür dileriz." ifadelerini kullandı.

TURKCELL'DEN BAĞLANTI SORUNUYLA İLGİLİ RESMİ AÇIKLAMA

Turkcell, resmi Twitter hesabı üzerinden yaptığı açıklamada, yaşanan bağlantı sorunuyla ilgili "Şebekemizde meydana gelen sistemsel bir sorun nedeniyle Türkiye’nin bazı bölgelerinde ses ve data trafiğinde kesintiler yaşanmaktadır. Teknik ekiplerimiz sorunu hızla çözerek ses ve data trafiğini normal seyrine döndürmek için çalışmalarını sürdürmektedir." ifadelerini kullandı.

TURKCELL MÜŞTERİ HİZMETLERİ TWITTER'DAN KULLANICILARA YANIT VERDİ

Twitter'dan kullanıcıların şikayetlerine yanıt veren Turkcell Müşteri Hizmetleri, "Teknik bir çalışma nedeniyle kesintiler yaşanacaktır. İlerleyen saatlerde tekrar denemenizi rica ederiz." dedi

Güncelleme Tarihi: 04 Mayıs 2017, 21:39
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner321

banner324

banner325

banner326

banner327