Yalova'da kazanan belli oldu!

YALOVA’da 30 Mart’ta yapılan ancak itiraz üzerine Yüksek Seçim Kurulu tarafından iptal edilen ve bugün yenilenen Yalova Belediye Başkanlığı seçimini gayri resmi sonuçlara göre CHP adayı Vefa Salman kazandı.

Yalova'da kazanan belli oldu!

CHP Grup Başkan Vekili Muharrem İnce, seçimi 206 oy farkla kazandıklarını açıklayarak, “Bu Bir hakkın geri verilmesi oldu. Bir mağduriyetin giderilmesi oldu” dedi. Ak Parti Genel Başkan Yardımcısı Abdülhamit Gül de, Yalova halkının verdiği karara saygılı olduklarını belirterek, “Şu anda ilgili avukat arkadaşlarımız seçim kurulunda gerekli itirazları yapıyorlar. 800-900 civarında oyla ilgili itirazımız var. Gerek sandık esnasında gerekse seçim kurulunda baki olan itirazlarımız var. Kesin sonuçları Seçim Kurulu paylaşacak” dedi.

30 Mart’ta yapılan belediye başkanlığı seçimlerinin ardından sonuçlar açıklanmaya başlandığında Yalova'da başkanlık, itirazlar nedeniyle Ak Parti ile CHP adayı arasında yer değişmesiyle Türkiye gündemine oturdu. Yalova'da açıklanan ilk sonuçlarda seçimi Ak Parti adayı Yakup Koçal’ın bir oy farkla kazandığı açıklandı. CHP’nin itirazı üzerine il seçim kurulu tarafından sayım ve inceleme sonucu CHP adayı Vefa Salman’ın 6 oy farkla seçimin galibi olduğu ilan edildi.

Bu açıklama üzerine Vefa Salman, Yalova Belediye Başkanlığı görevine 7 Nisan günü başladı. Sonuçlara itiraz eden Ak Parti bu kez YSK’ya başvurdu. Ak Parti'nin kısıtlılar, askerler ve sandık kurulu üyelerinin seçmen olmadığı halde oy kullandığı yönündeki itirazı üzerine YSK, İl Seçim Kurulu'ndan gelen sonuçları toplantıda değerlendirdi. YSK, CHP’nin 6 oy farkla kazandığı seçimi 7 kısıtlı seçmenin oy kullandığı gerekçesiyle iptal etti. Karar, 9 kabul oyuna karşın 2 ret oyu ile alındı.

CHP İNCE: SEÇİMİ KAZANDIK

YSK’nın iptal ettiği seçimler bugün yapıldı. Yalova’da kayıtlı 75 bin 813 seçmen 245 sandıkta oy kullandı. Oy verme işleminin tamamlanmasının ardından sandıklardan seçim kuruluna ulaşan ve gayri resmi olan sonuçlara göre CHP adayı Vefa Salman’ın seçimi kazandığı belirtildi. CHP Grup Başkanvekili ve Yalova Milletvekili Muharrem İnce de yaptığı açıklamada Yalova Belediye Başkanlığı’nı kazandıklarını söyledi.

CHP Grup Başkanvekili Muharrem İnce, milletvekili irtibat bürosu önünde gazetecilere açıklama yaptı. Yalova Belediye Başkanlığı yarışını 206 oy farkla kendilerinin kazandığını söyleyen İnce, “Seçimi aldık. Zaten biz 30 Mart’ta seçimi almıştık. Bir hakkın geri verilmesi oldu bu. Bir mağduriyetin giderilmesi oldu. Bir sıkıntı çıkmayacak ama şimdi adliyeyi yeniden basıp, eski filmi yeniden oynatmak isteyecekler. Buna izin vermeyeceğiz. Bunu da herkes görecek" dedi.

Bu arada CHP’li Vefa Salman da milletvekili irtibat bürosu önünde ilk tebrikleri kabul etti. Ardından İnce ve Salman, Yalova Adliyesi’ne gitti.

Bu arada, CHP’liler Cumhuriyet Caddesi’nde toplanarak seçim zaferini kutlamaya başladı.

AK PARTİLİ GÜL: İTİRAZ EDİYORUZ

Ak Parti Genel Başkan Yardımcı Abdülhamit Gül, Ak Parti İl Başkanlığı'nda yaptığı açıklamada, temel felsefelerinin sandık iradesinin her şeyin üstünde, bu iradeye milletin iradesine sahip ve saygılı olan bir parti olduklarını söyledi. Gül, şöyle devam etti:

“Bugün Yalova’da kesin olmayan sonuçlar var. Ama Yalova halkının verdiği karara saygılıyız. Şu anda ilgili avukat arkadaşlarımız seçim kurulunda gerekli itirazları yapıyorlar. 800-900 civarında oyla ilgili itirazımız var. Gerek sandık esnasında, gerekse seçim kurulunda baki olan itirazlarımız var. Kesin sonuçları seçim kurulu paylaşacak. Seçim sonuçları ülkemiz için Yalova için hayırlı olmasını diliyoruz. Yalova halkı ve tüm milletimiz çok güzel hizmetleri Ak Parti hükümeti ile yaşadı bundan sonrada yaşayacaktır. Bundan sonra biz yine milletimizin halkımızın yanında güzel hizmetler yapmaya devam edeceğiz. Yalova halkına göstermiş oldukları teveccühten ötürü teşekkür ederim."

Abdülhamit Gül, itiraz gerekçelerinin belli olup olmadığı sorusu üzerine, "Seçim kurulunda ve sandık başında 298 Sayılı Seçimin Temel Hükümlerine İlişkin Kanunla alakalı yasal itirazlarımızı arkadaşlarımız yapacaklar. Biz de gerekli bilgiyi alacağız" yanıtını verdi.

VEFA SALMAN KİMDİR?


Resmi olmayan sonuçlara göre Yalova Belediye Başkanı seçildiği belirtilen CHP'li Vefa Salman, 1965 yılında Yalova’da doğdu. 1987 yılında Uludağ Üniversitesi Veteriner Fakültesi’ni bitirerek iş hayatına atıldı. 20 yıldır Yalova’da ticari yaşamının içerisinde bulunan Salman, İstanbul Veteriner Hekimler Odası Yalova Temsilciliği ve Yalova Üniversitesi Yaptırma ve Yaşatma Derneği Yönetim Kurulu üyeliği görevlerini yaptı. Yalova'da, Fenerbahçeliler Derneği Başkanlığı, 3 dönem Yalova Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi Murahhas üyeliği, 1 dönem Yalova Sosyal Dayanışma ve Yardımlaşma Vakfı mütevelli heyeti üyeliği ile çeşitli sivil toplum örgütlerinin kuruculuğu, yönetim ve denetim kurulu üyeliklerinde bulunan Salman'ın, kaleme aldığı şiirlerini iki ayrı kitapta topladı.

İngilizce öğretmeni Dilek Salman ile evli olan Vefa Salman'ın, Özgün Salman adındaki oğulları, 14 Ağustos 2012’de geçirdiği trafik kazasında hayatını kaybetti.

Vefa Salman, 30 Mart’taki seçimden sonra 7 Nisan’da belediye başkanlığı koltuğuna oturmuş, YSK’nın seçimi iptal etmesi üzerine 22 Nisan’dan görevden ayrılmıştı.

CHP'Lİ İNCE: MİLLET, DEVLETİN GÜCÜNÜ YENMİŞTİR

Yalova'da resmi olmayan sonuçlara göre belediye başkanlığını kazanan CHP Belediye Başkan Adayı Vefa Salman ve CHP Grup Başkanvekili Muharrem İnce, Cumhuriyet Meydanı'nda partililerle bir araya geldi. Burada seçim otobüsünün üzerinden partililere hitap eden İnce, "Türkiye'de konuşulan bir çatı olayını işte siz Yalova'da göstereceksiniz. İşte çatı bu. Türkiye'ye moral oldunuz. Türkiye'nin vicdanlarını rahatlattınız. Türkiye'nin yüreğini rahatlattınız. Türkiye'de beraber olursak, bir olursak, diri olursak neler yapabileceğimizi gösterdiniz. Bir yandan devletin gücü, bir yandan milletin gücü. Millet, devletin gücünü yenmiştir" dedi.

"İŞTE ÇATI BU"

Konuşmasında, "Emin olun ki, Vefa Salman adaletli olacaktır" diyen İnce, şöyle devam etti:

"Vefa Salman sizin de belediye başkanınız olacak. Yalova Belediyesi emin olun ki yolsuzlukla anılmayacaktır. Emin olun ki milletvekili Muharrem İnce, belediyenin işlerine burnunu sokmayacaktır. Ankara'da yardımcı olacağım bir şey varsa, her belediye başkanına olduğu gibi Vefa Salman kardeşime de yardımcı olacağım. Biz bu seçimi Cumhuriyet Halk Partisi'nin üyeleriyle almadık. Başka partilere mensup kardeşlerim bizim partimize yöneldi. Onlara teşekkür ediyorum, gözlerinden öpüyorum, ellerinden öpüyorum. Asla bunu inkâr etmiyoruz. Türkiye'de konuşulan bir çatı olayını işte siz Yalova'da göstereceksiniz. İşte çatı bu. Türkiye'ye moral oldunuz. Türkiye'nin vicdanlarını rahatlattınız. Türkiye'nin yüreğini rahatlattınız. Türkiye'de beraber olursak, bir olursak, diri olursak neler yapabileceğimizi gösterdiniz. Bir yandan devletin gücü, bir yandan milletin gücü. Millet, devletin gücünü yenmiştir. Bakanlar, meydanlarda vaaz veren Başbakan, sokak aralarındaki milletvekilleri, devletin valisi, aklınıza kim geliyorsa Türkiye Cumhuriyeti'nin bankası, parası, devleti, gücü, dozeri, tankı ne varsa geldiler, geldikleri gibi gittiler. Bu yarışta bizler siyasetçi olarak meydanlardaydık ama devletin memurları da dışarıdaydı."

İnce, Türkiye'de bir çığır açıldığını ve Cumhurbaşkanlığı seçimleri öncesinde Türkiye'de nelerin yapılabileceğinin gösterildiğini de ifade ederek, "Bize destek olan herkesten Allah razı olsun. Başı örtülüler destek oldu. Tankınla gel, topunla gel, bakanınla, dozerinle gel, Bursa Büyükşehir Belediye Başkanınla gel, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanınla gel, Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanınla gel, Yalova'ya çadır kuracağım deyip gelemeyen Melih Gökçek'le gel. Ey Başbakan, eğer bunlar yetmiyorsa Obama ile birlikte gel."

Salman da mazbatasını aldıktan sonra konuşacağını belirtti. Seçimlerde kendisine destek verenlerden "Allah razı olsun" diyerek herkesin başkanı olacağını dile getirdi.

CHP'Lİ TANAL, SEÇİM SONUÇLARINI AÇIKLADI

CHP İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal, İl Seçim Kurulu'ndan aldığını belirttiği bilgiye göre Yalova’da seçimi CHP'nin Ak Part'den 228 oy fazlalığıyla seçimi kazandığını belirterek, "CHP, Yalova’daki seçimleri kazanmıştır. Yalova'ya ve halkımıza hayırlı olmasını diliyorum” dedi.

SANDIĞI SEÇİM KURULUNA AK PARTİ TEMSİLCİSİNİN GETİRDİĞİ İDDİASI

Tanal açıklamasının devamında 1205 nolu sandığın seçim kuruluna sandık kurulu başkanı değil AK Parti’nin temsilcisinin getirdiğini söyledi. Tanal, “Bunu bizzat kendim yakaladım ve tutanakla belgeledim. Bununla ilgili itirazlarımızı yapıyoruz. Ancak çalışmalarımız bu konuda diğer sandıkta da devam ediyor. Şu ana kadar AKP’nin bir itirazı yok. AKP'nin yaptığı herhangi bir itiraz yok. Ama bu yapmama anlamına da gelmez. Yapabilirler de. Meşru zeminlerde hak arayışına saygı duymak lazım. Şu anda sonuç bu şekilde. Buradaki fark 228, bizim ıslak imzaların toplamında 416 fark var. Buna ilişkin arkadaşlarımız gerekli çalışmayı yapacaklar” diye konuştu. Seçimi kazanan CHP'lilerin kutlamaları gece geç saatlere kadar sürdü.

AK PARTİ MİLLETVEKİLİ COŞKUN: İTİRAZDA BULUNMADIK

Bu arada AK Parti Yalova Milletvekili Temel Coşkun telefonla yaptığı açıklamada seçim sonuçlarına resmi olarak bir itirazda bulunmadıklarını belirtti. Coşkun, “Genel merkezimiz değerlendirme yapacak. Elimizde itiraz edebileceğimiz doneler neler bunlara bakacağız. Salı akşamına kadar itiraz süremiz var. İyi bir değerlendirme yaptıktan sonra karar vereceğiz” dedi.

CHP İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal'ın verdiği bilgiye göre Yalova'da partilerin almış olduğu oylar şöyle:

"AK Parti 28 999, CHP 29 227, DSP 15, DYP 21, BBP 282, DP 209, MP 16, SP 566, HAK-PAR 39, LDP 11, BTP 38, HDP 623, MHP 843. Toplam 60 889."

Güncelleme Tarihi: 02 Haziran 2014, 00:19
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner321

banner322

banner326

banner327