Yargıda yeni dönem! İnternetten boşanma geliyor

Bakanlık, bu yolla adliyelerdeki yoğunluğun önüne geçmeyi hedefliyor.

Yargıda yeni dönem! İnternetten boşanma geliyor

Adalet Bakanlığı, adliyelere gitme zahmetini ortadan kaldıracak yeni bir uygulamayı hayata geçirdi. Artık Ulusal Yargı Ağı Projesi (UYAP) üzerinden boşanma, icra, iş, tazminat gibi hukuk davaları, UYAP vatandaş portalından açılabilecek.

Elektronik imzası bulunan vatandaşlar, UYAP Editör ile hazırlayacakları dava dilekçelerini, e-imzaları ile imzalayacak, Vakıfbank internet bankacılığıyla, yargılama harcı ve gider avansını ödeyerek dava açma işlemlerini gerçekleştirebilecek.

Vatandaşlar, internet üzerinden e-Devlet şifresi, e-imza, mobil imza ve e-Devlet üzerinden 4 seçenekle UYAP Vatandaş Portalı'na bağlanabiliyor. Bu sayede vatandaşlar, Türkiye genelinde haklarında açılmış davalara ait bilgileri takip edebiliyor.

Vatandaşlar bu davaların aşamalarını (dava konusunu, değerini, taraflarını, duruşma günlerini, dosyanın Yargıtay'dan dönüp dönmediğini) sistem üzerinden takip edebilecek.

Bakanlık, bu yolla adliyelerdeki yoğunluğun önüne geçmeyi hedefliyor.

E-imza, //www.tk.gov.tr/bilgi_ teknolojileri/elektronik_imza/eshs.php adresinde bildirilen şirketlerin birinden temin edilebiliyor. Bu işlemin ardından vatandaşlar https://vatandas.uyap.gov.tr/vatandasportal/ index.html adresinden UYAP Vatandaş Portalı giriş sayfasına bağlanabiliyor.
Güncelleme Tarihi: 20 Mart 2015, 08:41
YORUM EKLE
YORUMLAR
taylan
taylan - 5 yıl Önce

önce kendi tc ni sonra eşinin tc sini girdikten sonra karşına boşanmak istiyormusunuz gelecek 3 sefer boşol boşol boşol tıkladıktan sonra eminmisiniz evet dedikten sonra olay bitiyor. :=)))))) ne kadar kolay

SIRADAKİ HABER

banner324

banner325

banner327