Haberin Adresi
Bursa

Bursa

Bursa

Cumartesi

19°/ 10°

Pazar

18°/ 11°

Pazartesi

16°/ 10°

Salı

13°/

Çarşamba

16°/

Perşembe

17°/

Haberin Adresi

Paylaş
veya
aşağıdaki bağlantıyı paylaşın:
Anasayfa Bursa

Bakan Işık’tan Otomotiv Test Merkezi müjdesi

Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, Bursa'da yapılacak Otomotiv Test Merkezi'nin 38 milyon liralık kamulaştırmasının bittiğini ifade ederek, “dünyanın en iddialı test merkezlerini yapmak istiyoruz. Öyle bir test merkezimiz olsun ki, Türkiye'de mümkünse hiçbir araç test için dışarıya gitmesin” dedi.

Yayınlanma:

Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu ile birlikte BTSO’nun istişare toplantısına katıldı. Bursa’daki işadamlarıyla bir araya gelen Bakan Işık, dün açıklanan ve 70 eylemi içeren sanayi strateji belgesi hakkında bilgi verdi. Bakan Işık, bu plana göre makinelere de plaka numarası verileceğini sanayicinin bunları teminat göstererek işini büyütebileceğini anlattı.

Bursa’da yapılacak Otomotiv Test Merkezi ile ilgili müjde de veren Bakan Işık, “Kamulaştırmasını bitirdik. 38 milyon liralık ödemeyi hak sahiplerine yaptık. Şuanda acele kamulaştırma işleri bitti. İnşallah hızlı bir şekilde Bursa, otomotiv test merkezini kazanmış olacak. Hayırlı uğurlu olsun. Tüm sanayicilerimize çağrı yapıyoruz. Gelin proje ile ilgili görüşlerinizi verin. Burasını dünyanın en iddialı test merkezlerinden biri yapmak istiyoruz. Hatta en iddialı olsun. Öyle bir test merkezimiz olsun ki, Türkiye’de mümkünse hiçbir araç test için dışarıya gitmesin. Arkadaşlarımızın görüş, düşünce ve önerilerini aldık. Proje tamamlandığında gerçekten Türkiye’nin önümüzdeki yıllarda da ihtiyacını karşılayacak mükemmel bir test merkezini biz başlatmış olalım” diye konuştu.

sanayi strateji belgesi ile ilgili de bilgiler veren Bakan Işık sözlerini şöyle sürdürdü:
“Girişimci bilgi sistemimizde gördüğümüz 4 çarpıcı gerçek var. Bu 4 alan Türkiye’de sanayinin gelişmesi için çok önemli. Önce büyüdükçe karlılık artıyor. Bu çok önemli bir teşviktir. İhracat yaptıkça karlılık artıyor. Teknoloji düzeyi yükseldikçe karlılık artıyor. Ve tasarım yapıldıkça karlılık artıyor. Bu 4 unsur şirketlerin karlılıklarını artırıyor. Şirketlerin karlılıklarının artması demek işçi ücretlerinin artması, Türkiye’de refahın artması demek, tasarrufun artması demektir. Tasarrufun artması da yatırımın artması demektir. Bi zincir sürekli birbirini besleyen bir değer zincirine dönüşmesi demek. Biz bu 4 önceliği Sanayi Strateji Belgemizde yer verdik. Ölçeğin büyümesi ihracatın arttırılması, teknoloji düzeyinin yükseltilmesi ve tasarımın yapılması noktasında İnşallah önümüzdeki dönemde Sanayi Strateji Belgemiz uygulamalarıyla, hayata geçmesiyle başta Bursa olmak üzere tüm sanayicimiz önemli bir atılımı daha gerçekleştirecek”. 

author avatar
Haberin Adresi İnternet Editörü
Haberinadresi.com internet editörü. Gündem, ekonomi, spor ve birçok konuda haberin hazırlanması ve haber okuyucularına sunulmasını sağlamaktadır.

İlgili Haberler