Bursa'da tarlada kalan marullar kuzulara yaradı

Plansız ekim ve aracıların çok para kazanma hırsı sebebiyle marul üreticileri bu seneyi zararla kapattı.

Bursa'da tarlada kalan marullar kuzulara yaradı

Alıcı bulunamaması sebebiyle tarlada kalan marullar koyunlara yem oldu. Tarlasından kestiği marulları üç öğün koyunlarına yediren Bursalı çiftçi Raşit Başak, "80 bin adet marul ektim. Maliyeti yaklaşık 30 kuruş. Gelen müşteri 30 kuruşa bile çıkamadı. Ben de marulları kesip kuzularıma yediriyorum. Ben üzülüyorum ama koyunlarımın çektiği ziyafete seviniyorum" dedi.

60-70 günde yetişen marulun can simidi olduğu söyleyen çiftçi bugünlerde bir hayli dertli. Pazar ve market tezgahlarında adedi 2-3 liradan satılan marul üreticisine zarar ettirdi. Antalya Halinde 50 kuruş ile 1,3 lira arasından satılan marul İstanbul Bayrampaşa Meyve Sebze Halinde tanesi 1,5-2 lira arasından, Bursa Büyükşehir Belediyesi Sebze ve Meyve Hali’nde 75 kuruş ile 2,70 lira arasından satılıyor. Plansız ekim ve aracıların çok para kazanma hırsı fiyatların pazarda yüksek olmasına sebep oluyor.

Koyunlar 3 öğün marul yiyor

Bursa’nın Kestel ilçesine bağlı Dudaklı Köyü Tarımsal Kalkınma Kooperatifi Başkanı Raşit Başak, para etmeyen marulun tarlada kaldığını söyledi. Bu yıl 80 bin adet marul ektiğini hatırlatan Başak, alıcı bulamayınca ilginç bir yöntem buldu. Tarlasından elleriyle kestiği marulları koyunlarına veren Raşit Başak, içi acısada teselliyi kuzularını marulla beslemekte buluyor. Pazar ve marketlerde 2-3 lira arasından satılan marulun tarlada 30 kuruş bile etmediğini belirten Başak, "Bayram öncesi masraflarımızı çıkaralım diye ektiğimiz marul büyük üzüntü yaşamamıza sebep oldu. 30 kuruşa mal ettiğim marula alıcı bulamadık. Günde üç kez yaklaşık bir metre yüksekliğinde suyun aktığı dereyi traktörümle aşarak tarlaya ulaşıyorum ve marulları kesiyorum. Ahırda yetiştirdiğim koyunlara marul yediriyorum. Bu sene sadece 20 bin kök marul sattım. Kalan 60 bin marulun tamamını müşteri bulamamam halinde koyunlarıma yedireceğim" dedi

30 derece sıcakta oruçlu halde marul kesen Başak, "Ben üzülüyorum ama tazecik kıvırcıkları evde baktığım 30 koyuna yediriyorum. Kuzuları marul yerken seyredince teselli buluyorum" diye konuştu

Raşit Başak’ın tarladaki marulları koyunlarına yedirmesi köylüleri şaşırtmıyor. Çünkü birçok üretici ellerinde kalan maydanoz, brokoli ve marulu hasat bile etmemiş. Çiftçiler, pazar tezgahlarında el yakan fiyatların tarlada geçerli olmadığını dile getirdi.

Öte yandan, marulların tarladan hasat edilip zorlu bir yolculuk sonrası kuzulara kavuşturulması İHA muhabiri tarafından havadan görüntülendi. Gölbaşı’nın eşsiz manzarasının yanı başında yetişen marulları ziyafet edasıyla tüketen koyun ve kuzuların marullara hücum etmesi kameralara yansıdı.

Güncelleme Tarihi: 04 Haziran 2017, 11:28
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER