4. Girişimcilik ve İnovasyon Günleri devam ediyor

4. Girişimcilik ve İnovasyon Günleri devam ediyor

4. Girişimcilik ve İnosvasyon Günleri etkinliğinin ikinci gününün ilk oturumunda konuşan ıslak mendilin mucidi Ataman Özbay "Dünya'da ilk ıslak mendili ben yaptım, ilk hasta bonesi de bana ait ve bunları bakmakla görmek arasındaki farkı bilmeme borçluyum. Hayatımdaki başarının sırrı baktığımı görebilmek" dedi.
Türkiye'de girişimciliğin %2,5, İsrail'de ise %22,5 olduğunu ifade eden Ataman, şimdiler de Türkiye'nindeki oranın da %5'e çıktığını belirtti.
Trakya'nın en büyük matbaa fabrikasını da kendi kurduğunu ve orda kaldığı yıllarda vergi rekortmeni olduğunu belirten Ataman Özbay, farklı iş kollarda bulunmanın ona inanılmaz faydalar kattığına da değindi.
"Girişimciliğin yaşı yoktur, anahtarı ise ihtiyacı hissetmektir" diyen Özbay başarının sırrını da tutku, cesaret, mücadele gücü olarak tanımladı.


"BİR YENİLİK ARAYIŞI SİZİ HEP DİRİ TUTAR"
4. Girişimcilik ve İnosvasyon Günleri etkinliğinin ikinci oturumunda konuşan e-bebek Genel Müdürü Halil Erdoğmuş "e-bebek internet satışından sonra mağaza açan ilk şirket. Bizim kurulduğumuz yıllarda hiç kimse e-ticarete inanmıyordu, işimiz o yüzden hiçte kolay olmadı." diye konuştu.
Tüketicinin güvenini kazanmak ve büyüme hızını arttırmak için mağaza açmaya karar verdiklerini işaret eden Erdoğmuş "2003 yılında ilk 50 metrekarelik alanda açtığımız mağaza sayımız şu an 66 ve hedefimiz sene sonunda da 80 mağaza açabilmek" dedi.

Girişimcilikte e-ticaretin önemine vurgu yapan Halil Erdoğmuş "e-ticarette başarılı olmak istiyorsan ya daha farklı fiyat vermeli ya da daha farklı ürün koymalısın" diye ifade eden Halil Erdoğmuş, sözlerini şöyle sürdürdü:"Benim başarımın en büyük sırrı sürekli bir yenilik arayışında olmamdır. Bir yenilik arayışı sizi hep diri tutar, girişimcilikte başarının anahtarı budur."

TAMİRCİ ÇIRAKLIĞINDAN DÜNYA DEVLERİYLE ORTAKLIĞA
4. Girişimcilik ve İnosvasyon Günleri etkinliğinin son oturumunda skype ile canlı bağlantı kurulan DizaynVip Kurucusu Erbakan Malkoç tamirci çırağı olarak başladığı serüvende şu anda dünya devleriyle ortak olduğunu belirtti.

Girişimcilikte ilk hedefin vazgeçmemek olduğunu söyleyen Malkoç "İlkokul mezunuyum ama üniversitelerde Liderlik ve Girişimcilik" dersi veriyorum. Bu başarının sırrı ise "Yapamazsın" diyenlere inat daha çok çalışmak ve hayallerimden hiç vazgeçmemek" diye konuştu.

2013’te Uluslararası Marka Liderleri Zirvesi Lob’in Europe’ta “Avrupa’nın En İyi Otomobil Tasarımı Ödülü”nü kazadığını, 2014’te ise ABD’nin en prestijli organizasyonu IMA IMPACT Teknoloji Zirvesi’nde “Dünya’da Otomobil Tasarımında Teknolojiyi En İyi Kullanan Firma” ödülünün de sahibi olduğunu belirten Malkoç "Türkiye'deki genç nüfus çok fazla ve ben onların ilerde daha başarılı projelere imza atacağını düşünüyorum" dedi.