Bursa'da 695 bin sigortalıya 'asgari' destek

Bursa'da 695 bin sigortalıya 'asgari' destek

Bursa Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası'nca (BSMMMO) BAOB Yerleşkesi Oditoryumu’nda konuşan SGK İl Müdürü Erhan Karaca, asgari ücretteki yüzde 30'luk artışı hatırlatarak, "Bu artış işçilik maliyetlerine de yansıdı. Bunun sonucu olarak iş dünyasında özellikle de asgari ücretlilerin yoğun olarak çalıştığı küçük ve orta ölçekli işletmelerde haklı olarak bir teşvik beklentisi oluştu" dedi.

Karaca, Bursa'da toplam 71 bin 201 beyanname veren işyerindeki 695 bin 604 sigortalı ve evde çocuk bakımı projesi kapsamında bakıcı çalıştıran bin 103 annenin 6661 Sayılı Kanun’la getirilen asgari ücret desteğinden faydalanabileceğini kaydetti.

SGK İl Müdür Yardımcısı Mustafa Yılmaz da, küçük ve orta ölçekli işletmelerin kayıt dışına yönelmelerine engel olmak için böyle bir desteğin hayata geçirildiğini belirterek, kanuni düzenleme yapılmazsa asgari ücret desteğinin 1 yıl süre ile verileceğini bildirdi. Toplamda 11,4 milyar liralık bir destek sağlanacağını dile getiren Yılmaz, "Destek rakamı, prim ödeme gün sayısı günlük 3,33 TL ile çarpımı sonucu bulunacak" diye konuştu.

Destekten yararlanma şartlarını da açıklayan Mustafa Yılmaz şunları kaydetti: "Çalıştırdıkları sigortalılarla ilgili 2016 yılına dair aylık prim hizmet belgelerinin kanuni süresi içerisinde verilmesi, 2015 yılına ait ek belgelerinin en geç 29 Şubat'a kadar işleme alınmış olması, sigorta primlerinin yasal süresinde ödemesi, kayıt dışı çalışan ve sahte sigortalı olmaması, kuruma prim, idari para cezası ve bunlara ilişkin gecikme cezası ve gecikme zammı borcu bulunmaması gerekmektedir."