Bursa'da yaptığı ameliyatla tıp literatürüne giren Murat Biçer'e skandal saldırı!

Bursa'da yaptığı ameliyatla tıp literatürüne giren Murat Biçer'e skandal saldırı!

Yaptığı kalp ameliyatı ile tıp literatürüne geçen Uludağ Üniversitesi (UÜ) Tıp Fakültesi Kalp ve Damar Cerrahisi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Murat Biçer skandal bir saldırıya uğradı. Yaklaşık bir yıl önce tedavi ettiği bir hastasının yoğun bakımda hayatını kaybetmesiyle Biçer hasta yakınları tarafından tehditler almaya başladı. 

Tehditlerin ardından 02.05.2023 tarihinde doktor Murat Biçer evine gitmek üzereyken uzun süredir tehdit aldığı hasta yakınları tarafından silah kabzasıyla darp edildi. Saldırının ardından tedbir amaçlı yoğun bakıma kaldırılan Biçer bir günlük tedavinin ardından taburcu oldu. Biçer'in sağlık durumunun iyi olduğu öğrenildi.

HEKİMSEN OLAYA EL ATTI

Yaşanan skandal saldırının ardından ekimsen Sendikası Güney Marmara Şube Başkanı Dr. Ali Erol, Bursada Bugün'e yaptığı açıklamada, ''Hocamız Murat Biçer, 1 yıl önce yoğun bakımda baktığı bir hasta vefat ediyor. Bunun üzerine yakınları hocamızı aralıklı tehdit ediyor. Dün evine giderken karşısına çıkıyorlar. Silah kabzasıyla defalarca başına vuruyorlar. Hocamız tedbir amaçlı yoğun bakıma kaldırıldı, bu sabah taburcu oldu. Hocamıza hukuki desteğimizi ilettik. O da kabul etti. Sendika avukatımız aracılığıyla hukuki süreç başlatılacak. Sürecin takipçisi olarak saldırganların gerekli cezayı alması için elimizden geleni yapacağız'' ifadelerini kullandı.

BİÇER YAPTIĞI AMELİYAT İLE TIP LİTERATÜRÜNE GİRMİŞTİ

Uludağ Üniversitesi (UÜ) Tıp Fakültesi Kalp ve Damar Cerrahisi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Murat Biçer 2020 yılında genişliği normal değerin yaklaşık beş katına çıkan aort damarına yaptığı başarı ameliyatla tıp literatürüne girmişti.

Ameliyat süreci ise şu şekilde gerçekleşmişti; Solunum sıkıntısı yaşayan 77 yaşındaki kadının, Uludağ Üniversitesi (UÜ) Tıp Fakültesi Hastanesine başvurması üzerine, kadının normalde 3 santimetre civarında olması gereken aort damarının yaklaşık 15 santimetre olduğu belirlendi.Kalpten çıkan, vücuttaki en büyük damar aortun, tüm vücuda kanın yayılmasını sağlayan ana damar olması nedeniyle durumu hassasiyetle inceleyen Prof. Dr. Biçer, damarın her an yırtılma riski taşıması nedeniyle hastayı ameliyata aldı.

Ameliyatta, damar çıkarılarak yerine sentetik bir damar yerleştirildi. Biçer, aynı bölümdeki Dr. Öğretim Üyesi Ahmet Yüksel ve Dr. İrem İris Kan'la vakaya ilişkin makale hazırladı. Makale uluslararası kardiyovasküler dergisi ''Brazilian Journal of Cardiovascular Surgery"de yayınlanarak, bugüne kadar bu genişlikte bir aort damara yapılmış ameliyat olarak tıp literatürüne girdi.

Kaynak:BursadaBugün