Bursa Karacabey Gölecik Barajı çalışmaları sürüyor

Bursa Karacabey Gölecik Barajı çalışmaları sürüyor

Bursa ili ve ilçelerinde son dönemde yapılan su yapılarının artması bölgedeki tarımsal faaliyetlerin gelişmesinde de önemli rol oynamakta.

Milli Ekonomiye 158 Milyon 957 Bin 859 TL Katkı

Projenin tüm aşamalarının tamamlanması neticesinde bölgede yapılacak sulu tarım ile ülke ekonomisine yıllık 158 Milyon 957 Bin 859 TL katkı sağlanmasının hedeflendiğini vurgulayan DSİ Genel Müdürü Mehmet Akif BALTA, Sulama ve içmesuyu maksadıyla inşa edilen Gölecik Barajı'nın tamamlanmasıyla 45 bin 870 dekar arazi sulanacak, aynı zamanda Karacabey ilçe merkezi ve çevresinin ihtiyacı olan yıllık 7,44 milyon metreküp içme ve kullanma suyu ihtiyacı karşılanacaktır. 'dedi.

Gölecik Barajı'nda çalışmalar devam etmekte olup bu çerçevede şimdiye kadar yaklaşık 330.000 m3 SSB dökümü gerçekleştirilerek; 69,60 m kotuna kadar gövde dolgusu tamamlanmıştır. Ayrıca eş zamanlı olarak;  Enjeksiyon ve drenaj galerisi imalatları yamaçlara doğru yükselerek devam ettirilmektedir. Su Alma Şaftı cebri boruların montajına başlanmış olup gövde dolgusu ile eş zamanlı olarak Su Alma Yapısı imalatı sürdürülmektedir. Asansör / havalandırma şaftı ve prekast merdiven imalatına da gövde dolgusu ile birlikte devam edilmektedir. Dolusavak inşaatında enerji kırıcı havuz imalatlarına devam edilmektedir.