Bursa'nın dağ ilçeleri doğal gaza kavuşuyor

Bursa'nın dağ ilçeleri doğal gaza kavuşuyor

EWE AG’nin Türkiye’deki en büyük yatırımı olan Bursagaz, başarıyla geçen 2015 yılını değerlendirirken, 2016 yılı projelerini paylaştı. Crowne Plaza’da gerçekleştirilen yıllık değerlendirme toplantısında konuşan Bursagaz Genel Müdürü Ahmet Hakan Tola, Bursa’ya 2016 yılında 43 milyon liralık yatırım yapmayı hedeflediklerini söyledi. 2016 yılı için 31 milyon liralık yatırımın kesinleştiğini ifade eden Tola, “Ama biz EPDK’dan bu yıl için 12 milyon liralık bir yatırım daha talep ettik. Onaylandığı takdirde 43 milyon liralık bir yatırımı Bursa’ya kazandırmayı hedefliyoruz. Bununla birlikte Bursa’nın dağ ilçeleri Orhaneli, Harmancık, Büyükorhan ve Keles’e doğalgaz götürmek için EPDK’ya müracaatta bulunduk. 2021 yılına kadar Bursa’nın doğalgaz kullanmayan 4 ilçesine de doğalgazı ulaştırmayı hedefliyoruz” diye konuştu.

Bursa'da doğal gaz kullanımının düşüşüne açıklık getiren Bursagaz Genel Müdürü Ahmet Hakan Tola, “2014 yılında 3,1 milyar metreküp doğalgaz kullanımı, 2015 yılında 1,9 milyar metreküpe düştü. Özellikle Bursa halkında bina izolasyonu konusunda bir bilinçlenme var. Geçen seneden bu seneye yalıtım yapan bina sayısında ciddi artış oldu. Tabii izolasyon yapıldığı zaman yüzde 35’lere varan bir tasarruf söz konusu. Daha evvel 30 bin liralık gaz yakan 20 dairelik bir apartman, izolasyon sonrasında 20 bin liralık sarfiyat yapıyor. Abone sayısı artmasına rağmen gaz kullanımının artmaması bundan kaynaklanıyor. Biz 2016 yılında 2,3 milyar metreküp doğal gaz sarfiyatı olmasını hedefliyoruz. Biz daha az doğalgaz satmaya razıyız. Çünkü Türkiye’nin serveti yurt dışına gidiyor. Bunu hiç kimse istemez” dedi.

"İZNİK 2 AY SONRA DOĞAL GAZA KAVUŞUYOR"

Bursagaz’ın 33 milyonluk yatırımla İznik’e getirdiği doğalgazı 2 ay sonra törenle abonelere vereceklerini ifade eden Tola, 2015 yılında çağrı merkezini 537 bin kişinin aradığını, her ay 50 bin çağrıya cevap verdiklerini söyledi.