Bursa organ naklinde Türkiye şampiyonu

Bursa organ naklinde Türkiye şampiyonu

Türkiye’de her yıl daha da artan organ bağışlarında birinciliğe Bursa bölgesi yerleşti. Açıklanan rakamlara göre Bursa bölgesinde bulunan hastalar 2 kat daha fazla organ nakli olma şansına sahip. 2011-2015 yılları arasında Bursa Bölge Koordinasyon Merkezi'ne bağlı nakil merkezlerinde toplam 289 karaciğer, 711 böbrek ve 334 kornea nakli yapılarak bin 334 hasta sağlığına kavuştu. Bursa ilinin en başarılı donör kaynağı olan Çekirge Devlet Hastanesi 2015 yılının son aylarında yaptığı çalışmalar ile 2014 yılında 13 donör bildirimi, 2015 yılında ise 15 donör bildirimi yaparak Türkiye’nin en başarılı devlet hastaneleri sıralamasında ilk sıraya yükseldi. Çekirge Devlet Hastanesi’nin bu başarısı, hastanenin konferans salonunda düzenlenen ödül töreniyle taçlandırıldı. Törende başarıda katkısı olan personel taltif edildi.

Bursa bölgesinin yakalamış olduğu bu oranlarla dünyadaki bir çok gelişmiş ülkeyi geride bıraktığını ifade eden Bursa İl Sağlık Müdür Yardımcısı Dr. Hüseyin Kaplan, “Bu başarıda emeği olan başta Çekirge Devlet Hastanesi olmak üzere Bursa bölgesine bağlı olan Balıkesir, Çanakkale, Bilecik, Yalova ve Düzce illerinde çalışan personellerimizi tebrik ederim" dedi.

Kamu Hastaneler Birliği Bursa Genel Sekreteri Prof. Dr. Rüstem Aşkın da, organ nakli ya da bağışı denince artık Çekirge Devlet Hastanesi’nin Türkiye’de markalaştığını belirtti. Organ Nakli Koordinatörü ve Çekirge Devlet Hastanesi Genel Cerrahi Uzmanı Operatör Doktor Timur Didinen, bu başarılarından sonra diğer bölgelerde de organ naklinde bir artış olduğunu ifade etti.