CHP Milletvekili Erkan Aydın'dan UEDAŞ'a tepki

CHP Milletvekili Erkan Aydın'dan UEDAŞ'a tepki

UEDAŞ’ın da karar doğrultusunda Harmancık, Keles, Büyükorhan ve diğer 22 yerleşim bölgesindeki işletme şefliklerini kapatmaya hazırlanarak bazı çalışanları işten çıkardığını bazılarını da Bursa’ya çektiğini vurguladı. Aydın “Bu çalışma hukukuna da, vicdanlara da aykıdır” dedi.

CHP Bursa Milletvekili Erkan Aydın, yaptığı yazılı açıklamada, UEDAŞ’ta kimi işletmelerin tasfiye ederek, bir kısım çalışanların işten çıkarılması kararı aldığını bildirdi. Erkan Aydın, şirketin asgari ücretteki artışı gerekçe göstererek Antalya, Balıkesir, Burdur, Bursa, Çanakkale, Isparta, İstanbul Avrupa Yakası, Sivas, Tokat, Yalova ve Yozgat’ta bazı çalışanları işten çıkarmaya başladığını bildirdi. Karar doğrultusunda Bursa’nın Keles, Harmancık, Büyükorhan ve 25 yerleşim yerindeki işletmelerin de kapatılacağını kaydeden Aydın, bazı işçilerin işine son verildiğini bazılarının da merkeze çekildiğini söyledi.

“ASGARİ ÜCRETİN ARTIŞINI GEREKÇE GÖSTEREREK İŞÇİ KIYIMINI KABUL EDEMEYİZ”

Aydın şunları söyledi:
“Maalesef başta dağ ilçelerimiz olmak üzere UEDAŞ çatısı altındaki 25 işletmenin tasfiye edileceğini öğrendik. Burada çalışanların ya işine son veriliyor ya da Bursa’ya çekiliyor. Bursa’ya yollanan işçiler de kısa sürede işsiz kalma endişesinde. Kaldı ki; bu işçilerin yaşadıkları ilçelerden Bursa’ya her gün gidip gelmeleri mümkün değil. Asgari ücretin artışını gerekçe göstererek işçi kıyımını kabul edemeyiz. Bu çalışma hukukuna da, vicdana da uygun değil. Ayrıca bu işletmeler tasfiye edildiğinde vatandaşlarımız da mağdur olacak. Çünkü olası arızalarda kısa sürede müdahale imkanı da ortadan kalacak. Şirket bu işletmeler için EPK’ya verilen söz olmadığını gerekçe gösterebilir. Ancak böyle bir gerekçe de asla kabul edilemez.”