CLK Uludağ Elektrik'ten BTM' ye ziyaret

CLK Uludağ Elektrik'ten BTM' ye ziyaret

CLK Uludağ Elektrik ekibi, BTM ekibinden bilgi alırken; Sevgi Uyumaztürk Etkinlik Yönetimince yürütülen, Bilim Kardeşliği projesi ile ilgili de fikir alışverişinde bulundu. CLK Uludağ Elektrik Ekibi; ayrıca, Çevre ve Enerji temasıyla yola çıkılan ve 6-7-8 Mayıs 2016 da gerçekleştirilecek 5. Türk Hava Yolları Bursa Bilim Şenliği ile ilgili de bilgi aldı.

Dokunmamanın yasak olduğu ve iki yaşından doksan yaşına kadar herkese hitap eden BTM’de CLK Uludağ Elektrik ekibi de bilim serüvenine katıldı ve bilime dokundu. BTM’yi gezen ekip, özellikle deney düzenek alanında yenilenebilir enerji alanı, Planetaryum, elektrik bölümü ve özel sergileri gezdi.

Gezide açıklama yapan CLK Uludağ Elektrik Genel Müdürü Ali Erman Aytac; BTM’nin Bursa’daki çocuklar için büyük bir fırsat olduğunu söyledi. Eğitim ve bilime önem verdiklerini belirten Aytac; Bilimi topluma yaymak ve sevdirmek, bilime meraklı çocukların bilimi dokunarak, eğlenerek sevmesini, öğrenmesini sağlamak ve bilimsel farkındalık oluşturmak amacıyla yola çıkılan BTM’de; çocukların bilime katılımını sağlamak için gereken desteğin verileceğini belirtti. Çocukların bilime ilgilerini arttırmak amacıyla Sevgi Uyumaztürk Etkinlik Yönetimince yürütülen ve 3 farklı kategoride gerçekleştirilecek Bilim Kardeşliği Projesinde de yer alacaklarını vurguladı.Bilime Merhaba, Bilim Serüveni, Bilimsel Gecelemeden oluşan Bilim Kardeşliği Projesi; deney düzenek alanları, temalı tur, bilim gösterisi, Planetaryum - Gezegeni, Bilim Kafe, Simülatör, Max Flight, Facing Mars – özel sergi, tematik atölye gökyüzü gözlemi, konaklama, uzay bisikleti, astronot ile söyleşiden oluşuyor.

Türkiye’nin en kapsamlı bilim merkezi konumunda olan ve çalışmalarını sürdüren Bilim ve Teknoloji Merkezi; ses, enerji, ısı, ışık, hava, elektrik, su, yenilenebilir enerji ve suyun serüveni gibi 14 farklı kategoride sayısı 250`ye yaklaşan deney ünitesinin bulunduğu merkezde; fizik, kimya, elektronik gibi branşlarda uzman rehberlerin gözetiminde her öğrenciye deney üniteleri başında uygulama yapma olanağı sunuluyor.