Dedektif gibi iz sürdü müvekkilini özgürlüğüne kavuşturdu

Dedektif gibi iz sürdü müvekkilini özgürlüğüne kavuşturdu

İddiaya göre, 2008 yılında evden kaçan ve o dönemde yaşı küçük olan E.G. (24), bir pastanede T.A. (26) adlı kız ile tanıştı. Daha sonra E.G, İstanbul’daki evinden ailevi meseleler yüzünden kaçan T.A.’yı bir akrabasının evine götürdü. M.D.’ye (46), ablası E.D. (51), çocuğu E.G.’nin evden kaçtığını ve 3 gündür gelmediğini söyledi. Bunun üzerine yeğenini arayan M.D., E.G.’nin kaldığı yeri buldu. M.D, gidecek yeri olmayan T.A. ile yeğenini Samanlı Mahallesi’ndeki evlerine götürdü.

Evden kaçan kızı T.A.’yı arayan İstanbullu baba A.A., polislerle eve baskın yaptı. M.D. ile ablası E.D. hakkında, “cinsel istismar, hürriyeti tahdit” suçlarından Bursa 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nde dava açıldı.

T.A., polise verdiği ifadesinde, evde zorla tutulduğunu, M.D.’nin kendisiyle cinsel ilişkiye girmek ve başka erkeklere pazarlamak istendiğini iddia etti. Bursa 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nde yargılama devam ederken, 2011 yılında M.D. ile ablası E.D. tutuklandı. M.D. 8 yıl 9 ay, E.D. 10 yıl hapis cezasına çarptırıldı.

YENİDEN YARGILAMA VE BERAAT

Mahalli mahkemenin verdiği karar, Yargıtay 14. Ceza Dairesi’nce kısmen onaylanıp bozuldu. Avukat Kamran Karasu, alınan savunmalar, toplanan deliller, mahkemenin kararını inceledikten sonra, mağdure T.A.’ya ulaştı. Duruşmada ifadesi alınmadığı anlaşılan T.A., 2015 yılında yeniden yapılan yargılamada, olay tarihinde ailesinden korktuğunu, baskılar yüzünden emniyette öyle ifade verdiğini, sanıkların kendisine bir şey yapmadıklarını söyledi.

4 yıla aşkın tutuklu bulunan sanıklar M.D. ile E.D,. geçen yıl 31 Mart’ta tahliye edildi. Tutuksuz yargılanan sanıklar, 3 Mart 2016 yılında beraat etti.