“Dinamo Mesken” hafızalardan perdeye yansıdı!

“Dinamo Mesken” hafızalardan perdeye yansıdı!

Türkiye tarihinde siyasi darbenin mağduru olarak sayılan ve bu sebeple kapatılan ilk spor kulübü olarak bilinen Dinamo Mesken lakaplı Ertuğrul Gazi Spor Kulübü’nün mücadelesini konu alan belgesel hafızalardan perdeye yansıdı. Dinamo Mesken’in kapalı özel gösterimine, Nilüfer Belediye Başkanı Turgay Erdem ve Nilüfer Belediyesi eski Başkanı Mustafa Bozbey başta olmak üzere Dinamo Mesken kurucusu, oyuncuları ve aileleri ile çok sayıda davetli katıldı. 

BURSALI OYUNCU ERKAN CAN’DA YERALDI

Dinamo Mesken Belgeselinde usta oyuncu Erkan Can başta olmak üzere Meskenli Vedat Vermez, Tunçkanat Yeğin, Ali Nihat Irkörücü, Ömer Severgün, Rıdvan Arı, Demir Tekin Gökçe, Ertuğrul Kanşay, Ahmet Çelikkollu, Ahmet Karataş ile Hayri Ilgın oynadı. Dinamo Mesken Kurucusu Tunçkanat Yeğin ise gösterim sonrası yaptığı konuşmada “Mesken Bursa’nın başkentidir. Mesken anlatılmaz yaşanır” diyerek katılımcılardan büyük alkış topladı. Yönetmen Yusuf Anavatan ve Ahmet Karanfil gösterim sonrası teşekkür konuşması gerçekleştirdi. Anavatan; “Sinema sayesinde böyle hikayeleri unutmayarak her zaman yaşatmaya çalışacağız. Zaman ayırıp izlediğiniz için çok teşekkür ederiz” ifadelerini kullandı. Karanfil ise, “Öncelikle bizi bu zorlu süreçte yalnız bırakmayanlara teşekkür etmek istiyorum. İnanıyorum ki yolun başında olan sinemaseverler olarak farklı bir bakış açısı üretmeyi başarırız” diye konuştu.

DİNAMO MESKEN ARŞİVLERDE YERİNİ ALACAK

Başkan Erdem konuşmasında bu tür belgesellerin Bursa’da hazırlanarak sunulmasının öneminin büyük olduğunu dile getirdi. Erdem, “Ben Bursalıyım Mesken’de oturmadım ancak hayatım Tahtakale’de geçti. Ardından da Nilüfer’e geldik ve Nilüfer’den gitmeyeceğiz. Mesken’in bir kültürü vardı. O dönemin zorluklarını biliyorduk. Ahmet ve Yusuf’a çok teşekkür ediyorum. Böyle belgesellerin Bursa için önemi çok büyük ve bir şekilde arşivde yerini alıyor. Dinamo Mesken’de arşivde tarihi yerini alacaktır” dedi. Başkan Erdem’in ardından Mesken’de yaşamış olan Bozbey’de konuşma gerçekleştirdi. Bozbey o dönemin dayanışma gücüne değinerek, “Spor kısmı bir yana kültürel anlamda da dayanışma ruhu olan bir yerdir Mesken. O kadar çok birikmiş ve ok kadar çok hikaye var ki Mesken’e dair emeğinize sağlık çocuklar” şeklinde konuştu.

Öte yandan Dinamo Mesken kısa metraj belgeseli ulusal ve uluslararası film festivalleri yarışma serüvenine katılacak.