Papa'ya İznik'ten davet var

Papa'ya İznik'ten davet var

Papayı İznik'e davet eden Sargın, "İznik, geçmişte Hristiyanların üç tanrı inancının kabul edildiği bir mekandır. Bu vesile ile papayı İznik’e davet etmek istiyoruz. Gelsinler bizim burada misafirimiz olsunlar. Çünkü bugün amel etmiş oldukları hükümlerin bir çoğu İznik’te belirlenmiştir. Bugün Hristiyan alemi pazar tatilini, pazar kahvaltısını, pazar günleri ibadetlerini yapıyorsa bunlar İznik’te alınan karar gereğidir. İşte bu anlamda bütün Hristiyan alemini İznik’e davet ediyorum. Özellikle papayı ilçemizde misafir etmek isteriz" dedi.

İZNİK HRİSTİYANLAR İÇİN NEDEN ÖNEMLİ

İznik, Hristiyan alemi açısından da ayrı bir öneme sahip. İlk ekümenik konsil, M.S. 325 tarihinde 218 piskoposun katılımıyla burada yapılmış ve Hristiyanlar için "İznik Yasaları" adıyla bilinen 20 maddelik karar Senatüs Sarayında alınmıştır. İmparator I. Constantinus'un huzurları ile yapılan I. konsil şiddetli tartışmalara sahne olmuştur.

İznik Ayasofya dünya tarihinde tüm dünyadaki tarihi öneme sahip mekanların en başında gelmektedir. İznik Ayasofya’da Hıristiyanlar alemi için kanun sayılan maddeler bu yapıda karara bağlanmıştır. Kiliselerin yapıları ve görevleri işleyişi, ikona yani resim tasvirlerin, dini resimlerin serbest bırakıldığı kararlar yine İznik’te yapılan ve Hıristiyan aleminin ilk toplantısı olan 1.Konsülden sonra 7. konsül de burada yapılmıştır. Bu nedenle her yıl binlerce Hıristiyan inancına sahip turist bu mekanı görerek, gezerek hac görevlerini yerine getirmiş oluyorlar. İznik Ayasofya’dan sonra ikince hac yeri ise Meryem Ana sayılıyor. Dünya tarihinde önemi sadece Hıristiyanlar için kutsal hac yeri olmasının yanında yapı olarak ta eşsiz yer mozaikleri, duvarlarındaki freskolar ve yapının içerindeki diğer tarihi yelerden alınan dokular ile dünya sanatı içinde eşsiz yerlerin başlarında geliyor.

BAZİLİKA BULUNMUŞTU

Öte yandan 3 yıl önce İznik'te göl kıyısında tarihi bir bazilika bulunmuştu. Göl kıyısının 20 metre açığında 1.5- 2 metre derinlikte bulunan ve 1600 önce Aziz Neophytos’un adına inşa edilen bazilika, Amerika Arkeoloji Enstitüsü’nün (Archaeological Institute of America) tarafından ’2014 Yılının En Önemli 10 Keşfi’ arasında gösterilmişti.