Yıldırım Belediyesi Avrupa standartlarını yakaladı

Yıldırım Belediyesi Avrupa standartlarını yakaladı

Yıldırım Belediyesi, ‘sürdürülebilir çevre politikası’ kapsamında kaynakların geri kazanılması amacıyla başlattığı geri dönüşüm seferberliğinde, önemli başarılara imza atıyor. Çevre Koruma ve Kontrol Müdürlüğü ekipleri, 2016 Şubat ayı içerisinde 35 mahallede, 72 farklı noktada 65,360 ton cam atığını toplayarak, yeniden üretime kazandırdı. Yıldırım Belediyesi’nin ulaştığı bu rakam önemli bir başarıyı da beraberinde getirdi. Toplam cam atık sayısının yerleşim yeri nüfusuna bölünmesiyle elde edilen, kişi başı atık oranı olan 0,1 kilograma ulaşan Yıldırım Belediyesi, Türkiye’den bu standardı yakalayan ilk belediye oldu.

6 BİN 500 LİTRE PETROL TASARRUFUNA EŞ DEĞER
Dünyanın öncelikli sorunun bilinçsiz ve aşırı tüketim olduğunu hatırlatan Yıldırım Belediye Başkanı İsmail Hakkı Edebali, “Dünyadaki kaynaklar sonsuz değil. Gelecekte önemli sorunlarla karşılaşmamak adına bu sınırlı kaynakları en doğru şekilde değerlendirmek zorundayız. Bilinçli tüketimin temel argümanı geri dönüşümdür. Bu kapsamda sürdürülebilir çevre politikamız doğrultusunda; ambalaj, cam, bitkisel atık yağ, atık pil ve elektronik atıkların yeniden üretime kazandırılması için Çevre Koruma ve Kontrol Müdürlüğü’müz öncülüğünde önemli projeler geliştiriyoruz. Ekiplerimizin yoğun çabası ile,sadece bir aylık süreçte topladığımız 6,5 ton petrole eş değer cam atıkla enerji kaybının önüne geçerek önemli bir tasarruf sağladık. Dünyadaki savaşlarının merkezinde enerji mücadelesi olduğu düşünüldüğünde, elde ettiğimiz başarı daha iyi anlaşılacaktır. Emeği geçen arkadaşlarıma ve duyarlılık gösteren hemşehrilerimize teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı.

ÇOCUKLARIMIZA BORCUMUZ
Kaynakların doğru kullanımı ile birlikte, Yıldırım’da tüketim toplumundan üretim toplumuna geçiş yolunda önemli mesafe kat ettiklerini sözlerine ekleyen Başkan Edebali, “Geri dönüşüm sadece Yıldırım ve Bursa’nın değil Türkiye’nin ve dünyanın geleceği için hayati bir konu. Biz de bu konuda fark yaratan projelerimizi arttırarak, öncü belediye olmayı sürdüreceğiz. Bu çalışma bir belediyecilik hizmetinden ziyade bizim gelecek nesillere borcumuz. Unutmayalım ki yeşil ve temiz bir dünya atalarımızın bize mirası değil, çocuklarımızın emanetidir. Avrupa standartlarını yakalamış olmayı yeterli görmeyeceğiz. Bunun çok daha üstüne çıkarak kendi standartlarımızı oluşturacağız” diye konuştu.