Haberin Adresi
Bursa

Bursa

Bursa

Çarşamba

18°/ 10°

Perşembe

20°/ 11°

Cuma

19°/ 11°

Cumartesi

11°/

Pazar

/

Pazartesi

16°/

Haberin Adresi

Paylaş
veya
aşağıdaki bağlantıyı paylaşın:
Anasayfa Bursa

Bursa'da çöp evde bulunan Cem ile ilgili iki öğretmene inceleme

Bursa'da çöp evde bulunan C. M. A.'nın (9) Antalya'nın Aksu ilçesindeki ilkokulda olan kaydının, komşularının 'Yurt dışında yaşıyor' beyanıyla tutulan tutanakla 'pasif öğrenci' konumuna getirildiği ortaya çıktı. Milli Eğitim Bakanlığı, tutanağı tutan öğretmenler P.B. ve N.A.'nın ifadelerinin alınıp, inceleme yapılması için müfettiş görevlendirdi.

Yayınlanma:

Bursa’nın Nilüfer ilçesi Görükle Sakarya Mahallesi’nde, 21 Temmuz’da boşaltılmak istenen çöp evdeki kilitli odada teyzesi Kamuran Pınar A. tarafından alıkonulan C. M. A., baygın halde bulundu. Kardeşinin oğlu çocuğa bebekliğinden beri annesinin baktığını, ölünce de kendi yanına aldığını söyleyen Kamuran Pınar A., gözaltına alındı. 9 yaşındaki çocuk Antalya’daki annesi Yasemin A.’ya teslim edildi, Kamuran Pınar A. ise tutuklandı.  Çocuk, savcılık emriyle Antalya Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü ekiplerince annesinin yanından alınıp tedavisi için Akdeniz Üniversitesi Hastanesi’ne götürüldü. Tedavisinin tamamlanmasının ardından taburcu edilen çocuk,  Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü yetkililerince hastaneden alınıp kuruma ait eve yerleştirildi. 

Adresinde bulunamayınca tutanak tutuldu 

Öte yandan 9 yaşındaki C. M. A’nın, ikametinin annesi Yasemin A.’nın yaşadığı Aksu ilçesinde olması nedeniyle okula başlama yaşının geldiği 2019’da, sistem tarafından Necati Başkırt İlkokulu’na kaydedildi. C. M. A.’nın okula hiç gelmemesi üzerine öğretmenler P.B. ve N.A. tarafından ikamet adresine gidildi. İddiaya göre Yasemin A.’nın komşuları, çocuk ve annesinin yurt dışında yaşadığı bilgisini verdi. Bunun üzerine öğretmenler çocuğun yurt dışında yaşadığı, bu nedenle okula gelmediğine ilişkin apartman görevlisi Ö.Z.’nin de imzasını alıp tutanak tuttu. Tutanak üzerine çocuğun okulun sistemindeki statüsü, ‘pasif öğrenci’ olarak değiştirildi.

Müfettiş incelemesi sürüyor

Aradan geçen 3 yılın ardından çocuğun çöp evde bulunması sonrasında Milli Eğitim Bakanlığı, C. M. A.’nın öğrenim durumuyla ilgili inceleme başlattı. İncelemede, öğretmenler tarafından tutanak tutulduğu, bu nedenle C. M. A.’nın ‘pasif öğrenci’ statüsünde olduğu belirlendi. Bakanlık, müfettiş görevlendirip, öğretmenlerin ifadesine başvurdu. Müfettiş incelemesi sürüyor. 

author avatar
Haberin Adresi İnternet Editörü
Haberinadresi.com internet editörü. Gündem, ekonomi, spor ve birçok konuda haberin hazırlanması ve haber okuyucularına sunulmasını sağlamaktadır.

İlgili Haberler