Bursa’da otomotiv işçilerinin eylemi devam ediyor

Bursa’da eylem yapan Coşkunöz işçileriyle işveren arasında anlaşma sağlanırken, gözler Renault, Tofaş ve bazı yan sanayi fabrikalarına çevrildi. Eylemlerine devam eden Oyak Renault, Tofaş, Mako ve bazı yan sanayi fabrikalarındaki işçilerin fabrika yetkililerinin suç duyurusu ile sayılarında azalma olduğu gözlendi.

Bursa’da otomotiv işçilerinin eylemi devam ediyor
Bursa’da iş bırakan Oyak Renault, Tofaş, Mako ve bazı yan sanayi fabrikaları ile iş bırakan Coşkunöz işçilerinin bu sahah iş başı yapmasıyla gözler diğer işçilere çevrildi. Ücret adaletsizliğini öne sürerek eylem başlatan Oyak Renault ve Tofaş işçileri, fabrikaların önünde beklemeye devam ederken, bir haftadır evlerine gitmeyen işçiler, fabrikanın önünden karşılıklı tezahürat yaparak birbirlerine destek oluyor. Fabrikanın önüne gelen aileler ise işçilere yiyecek, içecek, kıyafet ve moral veriyor.

EYLEMCİLERİN SAYISI SUÇ DUYURUSU İLE AZALDI

Çalışanları iş bırakan fabrika yöneticilerinin suç duyurusunda bulunması üzerine, Bursa Cumhuriyet Başsavcılığı konuyla ilgili soruşturma başlattı. Yetkililerin eylemi suç teşkil ettiği ve 'hapis cezası' uyarısında bulunmasının ardından fabrika önlerindeki sayının azaldığı gözlendi. Tofaş'ta 17 işçiye gönderilen tebligatla Bursa Adliye Sarayı'na gelerek ifade vermesi bekleniyor.

İŞÇİLERİN ÇOĞUNLUĞU ÇALIŞMAK İSTİYOR

Öte yandan Tofaş'ta işçilerin büyük çoğunluğu iş başı yapmak istiyor. İHA muhabirinin görüştüğü işçiler, "Biz iş başı yapmak istiyoruz. Ödemelerimizi yapmak zorundayız. Arkadaşlarımızın çoğu konut ve otomobil kredisi kullandılar. Çalışmadığımız süredeki maaşlarımız kesilecek. Biz iş başı yapmak istiyoruz. Sosyal medyada diren adı altında açılan sayfalara yaptığımız yorumlar siliniyor, engelleniyor. Bir an önce çalışma barışının sağlanmasıyla görevimize dönmek istiyoruz" dediler.  


Güncelleme Tarihi: 21 Mayıs 2015, 12:35
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner321

banner326