12 bin yıllık aslan dirilecek mi?

12 bin yıllık aslan dirilecek mi?

Güney Koreli ve Rus bilim insanları, Buz Devri’nden kalan aslan yavrularını donmuş DNA’ları kullanarak klonlamayı deneyeceklerini açıkladı. Denemede, Rusya’nın Sakha bölgesindeki düşük sıcaklıklar yüzünden bozulmadan bulunan 12 bin yıllık aslan yavrularının vücutlarından alınacak DNA’lar kullanılacak.

Araştırmacılar iki yavru aslanın vücudunda yaşayan bir doku bulabilmeyi, böylece elde edecekleri DNA’ları kullanarak söz konusu klonlamayı başarabileceklerini umuyorlar. Çalışma için yavru aslanlardan birinin dokusu incelenecek, diğer yavru ise Mamut Müzesi koleksiyonuna konulacak.

Çalışmada Kuzey Doğu Rusya Üniversitesi’nin Moleküler Paleontoloji bölümündeki Güney Koreli ve Rus bilim insanları yer alacak.Araştırmacılar tarafından ‘sansasyonel bir buluş’ olarak değerlendirilen, neredeyse ‘mükemmel’ durumda bulunan iki yavru aslan üzerinde yapılacak bu çalışma, nesli tükenmiş hayvanları geri getirebilme ihtimalini de beraberinde getiriyor.

Bilim insanları, iki yavru aslanın bulunduğu mağaraya giderek, aynı aileden daha büyük hayvanların kalıntılarının bulunup bulunmadığına araştıracaklarını açıkladı. Projede yer alan araştırmacılardan bir tanesinin hali hazırda bir klonlama projesi üzerinde çalıştığı bildirildi.