'Bakraoui iki kez sınırdışı edildi'

'Bakraoui iki kez sınırdışı edildi'

Reuters'a konuşan üst düzey bir Türk yetkili, Brüksel Havaaanı'ndaki saldırıyı düzenleyenlerden Ibrahim el Bakraoui'nin Türkiye'den iki kez sınırdışı edildiğini söyledi. Yetkili, Bakraoui'nin ilk olarak Temmuz'da 'yabancı savaşçı olabileceği' şüphesiyle sınırdışı edildiğini belirtirken, Bakraoui'nin Ağustos'ta tekrar Türkiye'den sınırdışı edildiği bilgisini verdi.

Ajansın haberinde ikinci sınırdışı işleminde Bakraoui'nin hangi ülkeye gönderildiği konusundan ise bilgi yer almadı.

POLİS İKİNCİ SALDIRGANI ARIYOR

Belçika polisi ise Brüksel saldırılarından kaçtığından şüphelenilen saldırganların aramaya devam ediyor. Metrodaki saldırıya karıştığından şüphelenilen ikinci bir kişi de aranıyor.

Metroda bir intihar bombacısının öldüğü kesinleşirken, güvenlik kameralarını inceleyen polis ölen Khalid el Bakraoui'nin metroda elinde büyük bir valiz olan biriyle konuştuğunu tespit etti. Polis şimdi bu kişinin peşinde.

13 Kasım'da 130'dan fazla kişinin öldüğü IŞİD saldırılarından sonra 8. şüpheli olarak aranan Salh Abdeslam, 6 gün önce Brüksel'de yakalanmasının ardından ilk ifadesini değiştirdi. Abdeslam, en başta Fransa'ya iade edilmek istemediğini söylmeişti, şimdi karar değiştirip, "mümkün olan en kısa sürede Fransa'ya iadesini talep etti."

Abdeslam'ın avukatı Sven Mary, şüpheli saldırganın bu talebini Belçikalı BFM TV'ye açıklarken, "Abdeslam yaptıklarına Fransa'da açıklama getirmek istiyor" dedi. Abdeslam, Paris saldırıları sonrası 3 ay boyunca Avrupa'da arandı. Ancak geçen hafta Brüksel'in Molenbeek semtinde yakalandı.

4 gün sonra ise Brüksel'de havaalanı ve metroya saldırılarda 30'dan fazla kişi hayatını kaybetti.