Hindistan'da Su-30 MKI Savaş Uçağı Düştü: İki Pilot Kurtuldu

Hindistan'da Su-30 MKI Savaş Uçağı Düştü: İki Pilot Kurtuldu
Hindistan'ın Maharashtra eyaletinde, Nashik şehrinde gerçekleştirilen bir test uçuşu sırasında Su-30 MKI tipi savaş uçağı düştü. Uçaktaki iki pilot, fırlatma koltuğu sistemini kullanarak kazadan sağ kurtuldu.

Ulusal basında yer alan haberlere göre Hindustan Aeronautics Limited (HAL) tarafından üretilen ve test edilen uçakta henüz belirlenemeyen bir teknik arıza meydana geldi.

HAL, sosyal medya platformu X üzerinden yaptığı açıklamada, pilotların uçuş sırasında bir teknik arıza bildirdiğini ve kazanın nedeninin yapılacak detaylı soruşturma sonrasında ortaya çıkacağını duyurdu.

Hindistan Hava Kuvvetleri kaynakları, Anadolu Ajansı'na yaptığı açıklamada düşen uçağın test ve gözden geçirme işlemleri için HAL’e gönderildiğini belirtti. Hindistan, Su-30 MKI savaş uçaklarını Rusya'nın verdiği lisans ile HAL bünyesinde üretiyor.

Kaza sonrası Hindistan Hava Kuvvetleri ve HAL, kazanın nedenini belirlemek için geniş kapsamlı bir soruşturma başlattı. Kazanın meydana geldiği bölge güvenlik çemberine alınarak, enkaz üzerinde incelemeler yapılıyor.