Kenneth Eugene Smith Nitrojen Gazıyla İdam Edilecek

Kenneth Eugene Smith Nitrojen Gazıyla İdam Edilecek

Alabama eyaletinde 2022 yılında ölümcül enjeksiyonla infaz girişiminden sağ kurtulan Kenneth Eugene Smith için perşembe günü nitrojen gazıyla idam edilmesi kararı verildi. Bu yeni idam yöntemi, daha önce başarısız olan zehirli iğne girişiminden sonra kararlaştırıldı. Kenneth Eugene Smith, Kasım 2022'de zehirli iğne ile infaz edilmeye çalışılmıştı. Ancak infaz, tamamlanması için gereken süre içinde damarlarına ikinci intravenöz hattının bağlanamaması nedeniyle ertelenmişti. Smith, o gün sağ kurtuldu ancak şimdi yeni bir idam yöntemiyle karşı karşıya.

Nitrojen Gazıyla İnfaz Edilecek

Alabama mahkemesinin aldığı karara göre başarılı bir temyiz başvurusu yapılmadığı takdirde Kenneth Smith, nitrojen gazıyla infaz edilen ilk mahkum olacak. Nitrojen gazı, daha önce Alabama, Mississippi ve Oklahoma'da onaylanmış bir idam cezası yöntemi olmasına rağmen hiçbir mahkum için uygulanmamıştı. Önerilen infaz yöntemi, mahkumun burnuna ve ağzına yerleştirilen bir gaz maskesi aracılığıyla solunabilir havayı nitrojenle değiştirmeyi amaçlıyor. Bu, mahkumun azot hipoksisinden kaynaklanan oksijen eksikliği nedeniyle ölmesine yol açacak. Ancak bu insanlık dışı yöntem, uluslararası insan hakları örgütlerinin şiddetli tepkisine neden oldu.

BM'den Tepki: İnfazın Durdurulması İsteniyor

Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Yüksek Komiserliği Sözcüsü Ravina Shamdasani, Kenneth Eugene Smith'in 25 veya 26 Ocak'ta nitrojen gazıyla boğularak infaz edilme kararına şiddetle tepki gösterdi. Shamdasani, bu yöntemin insan haklarına aykırı olduğunu belirterek infazın derhal durdurulmasını talep etti.