Kerry: Esad oldukça Suriye'de savaş durmaz

Kerry: Esad oldukça Suriye'de savaş durmazABD Dışişleri Bakanı John Kerry Suriye'de çatışmaların durdurulmasına yönelik anlaşmanın siyasal çözüm arayışlarına dönüşüp dönüşmeyeceğinin günler içerisinde görüleceğini ve bunun hayata geçirilememesi durumunda "B planı seçenekleri" bulunduğunu söyledi.
Kerry, Suriye'de cumartesi günü başlaması beklenen ateşkesin sonuçlarını birkaç gün sonra göreceklerini belirtti. Bu sürecin siyasal çözüm sürecine geçiş olup olmayacağını bu süreç içerisinde göreceklerini belirten Kerry, şunları söyledi:
“Bunun kanıtı sonraki günlerde yapılan hareketlerde olacak. Bir ya da iki ay içerisinde bu siyasal çözüm arayışlarının ciddi olup olmadığını göreceğiz. Beşşar Esad'in siyasal çözüm süreci hakkında ciddi bir karar vermesi gerekiyor. Olmazsa kesinlikle değerlendireceğimiz B planı seçenekleri var.”
Suriye'de çatışmaların durdurulmasına yönelik anlaşmanın işe yarayıp yaramayacağı konusundaki sorular üzerine net bir şey söylemeyen Kerry'nin "B planı" hakkındaki sözlerine Komite üyesi Senatör Bob Cork, Rusya ve Esad’i işaret ederek “Onların B planını gerçekçi bulduklarını sanmıyorum” şeklinde tepki gösterdi.

ABD, İRAN VE RUSYA İLE BİRLİKTE ÇALIŞIYOR
Maryland Senatörü Ben Cardin, Suriye’de çatışmaların durması için yürütülen süreçte ABD’nin Esad’e karşı pozisyonunu değiştirdiğini savundu ve “Bu süreç, bizim Esad’in geleceği ve işlediği savaş suçlarındaki politikamızı yansıtmadı” değerlendirmesini yaptı. Cardin, Suriye'deki süreçle ilgili görüşmelerde Esad'in işlediği suçlara karşı herhangi bir adımın atılıp atılmayacağı yönünde Rusya ile görüşme olup olmadığını sordu.
Buna karşılık ise Kerry, "Hayır, bu konuda bir tartışma olmadı, bir karar verilmedi. Biz defalarca işlediği suçları söyledik. Kendi halkına karşı gaz kullanması, açlığı bir savaş aracı olarak kullanması savaş suçudur. Bunlar çok net" cevabını verdi.
ABD Dışişleri Bakanı, Suriye'de çatışmaların durması sonrasında siyasal çözüm arayışlarının hayata geçirileceğine inandığını belirterek, bu konuda ABD’nin İran ve Rusya ile iletişim halinde olduğunu söyledi. Kerry, “Putin kamuoyunda bu sürece destek vereceklerini ilan etti” dedi.
Rusya ile kurulan diyaloğa rağmen ABD’nin Esad’i iktidarda görmek istemediğini söyleyen Kerry, “Esad orada olduğu sürece savaş durmaz çünkü son yıllarda çok acılar yaşandı. Gerçek barış Esad’le olmaz” ifadesini kullandı.
John Kerry, “İnsanlar kendi halkına karşı gaz kullanmış, halkını mülteci durumuna düşürmüş, onlara işkence etmiş, aç bırakmış, üzerlerine varil bombaları atmış birisinin her şeyi tekrar düzeltebileceğine inanmıyor. Orada Esad’e karşı savaşı asla durdurmayacak güçler var” şeklinde konuştu.
Çatışmaların durması konusunda Rusya'nın önemli bir rol oynadığını savunan Kerry, "Rusya'nın dayanışması olmadan anlaşmaya ulaşabilir miydik bilmiyorum. En azından şu anda insani yardımlar gidiyor" dedi.

SURİYE'NİN BÜTÜN OLMASI ZORLAŞACAK
Bakan Kerry, Suriye’de siyasal çözüm arayışlarının bir an önce hayata geçirilmemesi durumunda ise ülkeyi bir arada tutmanın daha da zorlaşacağını söyledi.
Suriye’de savaş uzadıkça bölünme riskin arttığını vurgulayan Kerry, “Durum daha da çirkinleşebilir ve Rusya’nın oturup bunu da gözden geçirmesi gerekebilir. Geciktiği takdirde Suriye’yi bir bütün halinde tutmak daha da zorlaşabilir” ifadesini kullandı.
Ülkede dinamiklerin hızla değiştiğine dikkat çeken Kerry, Rusya destekli Esad güçlerinin Halep’te bazı bölgeleri ele geçirmesine rağmen Suriye’de bunu elde tutmanın zor olabileceğini belirtti.
Kerry, bu savaşı, Esad’in söyleyebileceği “Devlet başkanlığı için aday olmayacağım” sözlerinin bitirebileceğini iddia etti