Namaz kılan ailenin önünde yapılan saygısızlık

Namaz kılan ailenin önünde yapılan saygısızlık
IRKÇI SALDIRI MAHKEMEYE TAŞINDI

Yaşanan bu ırkçı saldırı mahkemeye taşındı. Duruşmaya altı çocukları yanlarında olarak katılan iki arkadaş mahkemede yaptıkları eylemden dolayı üzgün olduklarını söyledi. Plymouth Kraliyet Mahkemesi isimleri ırkçı saldırıya karışmış iki arkadaşın hapis cezalarını erteledi.

OLAY NASIL YAŞANDI?

16 Ağustos 2015 pazar günü, 10 yaşındaki oğulları ve 8 yaşındaki kızları ile parka giden Suriyeli aile, akşam saat 6 civarında ikindi namazını kılmak istedi. 46 yaşındaki cerrah koca ve 38 yaşındaki öğretmen anne namaza durdukları esnada altı çocukları ile birlikte parkta bulunan ve olay sırasında sarhoş olduğu iddia edilen Natalie Richardson ve Claire Farrell ellerinde bira şişeleriyle Müslüman çiftin birkaç metre önünde durdu. Çeşitli küfür ve hakaretler sonrasında elbiselerinin alt kısımlarını indirerek namaz kılan çiftin önünde işemeye başladı.

GÖRGÜ TANIĞI: ENGEL OLMAK İSTEDİM AMA...


O sırada parkta bulunan ve soyadı Smith olarak açıklanan bir şahıs, olayın hemen öncesinde kadınlardan birinin "Eğer bu '.....' Müslümanlar namaz kılmaya başlarsa gider önlerinde işerim." dediğini, diğerinin de "Plymoutht'ta olmaz." diye bağırdığını ifade etti. Kadınların parkta bulunan birçok insana ve özellikle de çocuklara rağmen bu tarz bir hareketi yapmalarına engel olmak istediğini, durdurmaya çalıştığında Natalie Richardson'ın kendisini iki eliyle göğsünden ittiğini belirtti.

AVUKATI "ÇOK PİŞMAN VE UTANÇ İÇİNDE" DEDİ


Richardson'ın avukatı Will Willden müvekkilinin yaptıklarından dolayı çok pişman ve utanç içinde olduğunu ifade etti. Claire Farrell'ın avukatı Ali Rafati müvekkilinin 14 yaşından beri Alkol kullandığını, 14 yaşındaki oğlunun annesinin bakımına muhtaç olduğunu ve bu yaptığı hareketin aslında karakterine aykırı bir davranış olduğu belirtti.

MAHKEME 6 AY HAPİS CEZASI VERDİ, CEZAYI ERTELEDİ

Mahkeme kadınlara 6 ay hapis cezası verdi. 12 ay aynı suçu işlememek kaydıyla hapis cezalarını erteledi. Şartlı tahliye süresince gözetim altında olacak olan kadınların 300 sterlin mahkeme masrafını da ödemesine karar verildi.