O ülkenin Çalışma Bakanı istifa etti

O ülkenin Çalışma Bakanı istifa etti

İngiliz yayın kurumu BBC, Smith’in Maliye Bakanı George Osborne’un bütçe düzenlemeleri kapsamında engellilere yapılan sosyal yardımların azaltılacağı yönündeki açıklamalarının ardından istifa ettiğini duyurdu.

Smith, BBC'ye yaptığı açıklamada, İngiltere’de son bütçe düzenlemeleri ile engelli vatandaşlara yapılan sosyal yardım kaleminde kesinti yapılmasının "savunulamaz" olduğuna dikkati çekti.

Tek başına iktidardaki Muhafazakar Parti hükümetinin tasarruf politikalarına çok fazla vurgu yaptığını belirten Smith, “Pasif bir şekilde birtakım hedeflerin tutturulması için belirli politikaların uygulanmasını izleyemeyeceğim. Giderek daha fazla insanın bu adımların ekonomik çıkarlar için değil de siyasi sebeplerle atıldığına düşündüğüne inanıyorum" ifadelerini kullandı.

İngiltere’de bu hafta açıklanan bütçe düzenlemeleri kapsamında çalışma engelli vatandaşlara “bireysel bağımsızlık ödemeleri” (PIP) başlığı altında yapılan ödemelerin 4 milyar sterlin azaltılması öngörülüyor.

Bütçede planlanan bu kesintinin 640 bin engelliyi doğrudan etkilemesi bekleniyor.

İngiltere, ocak ayı sonu verilerine göre bu kapsamda 5 milyon fiziksel ya da psikolojik engelli vatandaşa yıllık toplam 16,2 milyar sterlin ödeme gerçekleştiriyor.