Paris saldırılarının baş şüphelisi yakalandı

Paris saldırılarının baş şüphelisi yakalandı

Polis kaynakları, Paris saldırılarının planlayıcılarından olan Abdeslam'ın bir eve düzenlenen baskında yaralı olarak yakalandığını duyurdu. Abdüsselam'ın yanı sıra dört kişi daha gözaltına alındı

Polis yetkilileri, Brüksel'deki operasyonun halen sürdüğünü de açıkladı. Bölgeden patlama sesleri geliyor. Kasım ayında 130 kişinin öldüğü Paris saldırılarını düzenleyenlerin çoğunun Belçika vatandaşı olduğu ortaya çıkmıştı.

26 yaşındaki Salah Abdeslam'ın saldırıların ardından Belçika'ya döndüğü anlaşılmış ama aylardır yakalanamamıştı.

SAVCILIKTAN AÇIKLAMA

Federal Savcılık Sözcüsü Thierry Werts, yaptığı açıklamada, gözaltına alınanlar arasında Abdüsselam'ı evine alan, aynı aileden üç kişinin de olduğunu belirtti.

Abdüsselam ve diğer bir şüphelinin operasyon sırasında hafif yaralandığını söyleyen Werts, barınak sağlamaktan tutuklanan üç kişinin Abdüsselam'ı nereden tanıdıklarına dair herhangi bir açıklama yapmadı.

Brüksel Savcılığı Sözcüsü Eric Van Der Sypt, soruşturmanın aralıksız sürdürüldüğünü kaydetti.

Van Der Sypt, Abdüsselam'ın üzerinde silah olmadığını ancak polisin ihtarına uymaması üzerine bacağına ateş edildiğini bildirdi.

Yaralı ele geçirilen, Brüksel doğumlu, 27 yaşındaki Abdüsselam, Paris saldırısında kendini havaya uçuran Brahim Abdüsselam'ın kardeşi olarak biliniyor. Abdüsselam'ın, saldırıların baş planlayıcısı olduğu öne sürülen Abdülhamid Abaaoud'un da çocukluk arkadaşı olduğu belirlenmişti.

IŞİD üyeleri, 13 Kasım 2015'te Paris'te eş zamanlı saldırılar gerçekleştirmiş, olayda 130 kişi hayatını kaybetmişti. Saldırının Brüksel'de Fransız ve Belçika vatandaşları tarafından planlandığı iddiası üzerine operasyonlar başlamış, 30'dan fazla kişi gözaltına alınmış, bunlardan 8'i tutuklanmıştı.

Ancak tüm operasyonlara rağmen, Paris saldırılarında yer aldıktan sonra Belçika'ya geri dönen Salah Abdüsselam bulunamamıştı.