Putin’e yakın isimler kara para aklamış!

Putin’e yakın isimler kara para aklamış!

Araştırmayı yürüten Uluslararası Araştırmacı Gazeteciler Konsorsiyumu (ICIJ) Direktörü Gerard Ryle, Mossack Fonseca şirketin son 40 yıl boyunca yürüttüğü günlük işlemleri kapsayan belgelerin birçok farklı ülkeden gazetecinin bir yılı aşkın süredir üzerinde çalışarak topladığını ifade etti. Gizli belgelerde aralarında bazı ülke liderlerinin yakın çevresiyle de ilişkili hesapların detayları ortaya çıkarıldı. Panama'da faaliyet gösteren Mossack Fonseca hukuk şirketine ait dokümanlar, şirketin müşterilerinin vergi kaçırmasına, yaptırımları bertaraf etmesine ve kara para aklamasına yardımcı olduğunu gösteriyor.

Belgelerde eski veya aktif görevde olan toplam 12 ülke liderinin adı geçiyor. Belgelerde Rusya devlet bankası Bank Rossiya’nın ilk para transferini Vladimir Putin’in yakın çevresindeki isimlere ait offshore şirketlere yaptığı ortaya konuldu. Bu isimlerden birisi olan Sergey Roldugin, Putin'in çocukluk yıllarından bu yana yakın arkadaşı ve aynı zamanda da Putin'in kızı Maria'nın vaftiz babası. Roldugin'in şaibeli mali işlemlerle milyonlarca dolar kar elde ettiği yer alıyor.

Sızdırılan belgelerde, Libya'nın eski lideri Muammer Kaddafi ve Mısır'ın eski lideri Hüsnü Mübarek'in aileleriyle yakın çevrelerine ait gizli hesapların bilgileri bulunuyor. Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad'a yakın kişilerin de belgelerde ismi geçiyor. Belgelerde adı geçen bir diğer ülke lideri ise İzlanda Başbakanı Sigmundur Gunnlaugsson.