Rusya Başsavcılığı: "Bilişim suçlarıyla mücadelede Türkiye'yle aktif işbirliğimiz var"

Rusya Başsavcılığı: "Bilişim suçlarıyla mücadelede Türkiye'yle aktif işbirliğimiz var"

Sputnik'te yer alan habere göre; Rusya Başsavcılığı Uluslararası Hukuki İşbirliği Ana Departmanı Başkan Yardımcısı Sergey Plohov, yaptığı açıklamada, “Bu yılın ilk sekiz ayında, siber suç davalarıyla ilgili yabancı ülkelerden gelen 3 binden fazla adli yardım talebini değerlendirdik. Bu rakam geçen yılki rakamları çoktan aştı. Bu alanda en aktif işbirliğinin olduğu ülkeler Belarus, Ermenistan, Güney Kore, Polonya, Türkiye ve Fransa. Aldığımız ve gönderdiğimiz taleplerin sayısı, mevcut siyasi duruma rağmen, yabancı ülkelerin kolluk kuvvetleriyle işbirliğinin çok aktif devam ettiğini gösteriyor” ifadelerini kullandı. 

KubanCSC-2022 Uluslararası Bilişim Güvenliği Konferansı’nda konuşan Plohov, “Dünyanın bütün ülkeleriyle gayri siyasi ve eşit işbirliğine açık olduğumuzu her zaman söylüyoruz ve söylemeye devam ediyoruz. Çünkü milliyeti ne olursa olsun tüm suçlular bizim ortak düşmanımız” dedi. 

Rusya’nın Krasnaya Polyana bölgesinde, 13-14 Ekim günleri, KubanCSC-2022 Uluslararası Bilişim Güvenliği Konferansı gerçekleştirildi. Konferansa Belarus, Kazakistan, BAE, Lübnan, Suriye, Özbekistan ve diğer ülkelerin temsilcileri katıldı.