Ukrayna'da Rus bankalarına saldırı

Ukrayna'da Rus bankalarına saldırı

Ukrayna’da Maidan olaylarının ikinci yıldönümü anıldı. Eylemlerin ilk patlak verdiği Kiev’deki Bağımsızlık Meydanı’nda toplanan onlarca kişi, gösterilerde hayatını kaybedenleri andı. Yaklaşık 100 kişinin hayatını kaybettiği olayların ikinci yıldönümünde, hayatını kaybedenleri anma töreni sırasında bir grup protestocu, Kiev’deki Rus bankalarına saldırdı.


Güvenlik güçlerinin çembere aldığı bankalara taş atan protestocular, daha sonra bankaların içine girdi. Camları ve kapıları kıran kalabalık, banka içindeki bilgisayar ve eşyalara zarar verdi. Bankaların içinin talan edildiği eylemlerde can kaybı veya yaralanma olmadı. Saldırıları, aşırı sağcı “Sağ Sektör” grubunun düzenlediği belirtiliyor.

'SUÇLULAR CEZASIZ KALMAYACAK'

Maidan olaylarının yıldönümü sebebiyle Ukrayna halkına seslenen Cumhurbaşkanı Petro Poroşenko, çatışmalara sebep olanların muhakkak cezalandırılacağını vurguladı. Suçluların adil yargılanmaları için yargı alanında ciddi reformların yapılması gerektiğini söyleyen Poroşenko, “Ukrayna’nın demokratik ülke halinde kalması için ve güvenlik güçlerinin kendi halkına karşı silah kullanmaması için sonuna kadar çalışacağım” dedi.