Haberin Adresi
16° Bursa

Bursa

16°

Bursa

Pazar

15°/

Pazartesi

18°/

Salı

13°/

Çarşamba

11°/

Perşembe

13°/

Cuma

12°/

Haberin Adresi

Paylaş
veya
aşağıdaki bağlantıyı paylaşın:
Anasayfa Bursa

İnegöl’de şap karantinası

Türkiye genelinde bazı bölgelerde görülen şap salgını Bursa’nın İnegöl ilçesine de sıçradı.

Yayınlanma:

İnegöl’de hayvan pazarı 3 hafta boyunca kapatıldı. 18 bin 500 büyükbaşı hayvanın yetiştirildiği İnegöl’ün 3 mahallesinde görülen şap hastalığı sebebiyle İlçe Hayvan Sağlığı Zabıtası Komisyonu hayvan pazarının 3-24 Aralık tarihleri arasında kapalı tutulmasına karar verdi. 3 mahalledeki hayvanlar karantina altına alındı.
İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Mahmut Doğru, Kırmızı Et Üreticileri Birliği Muhasip Üyesi Şaban Çetizli, Ziraat Odası Başkanı Sezai Çelik ve İnegöl Belediyesi Veteriner İşleri Müdürü Mesut Karıman’dan oluşan komisyon karantina kararını açıkladı. Doğru, “İlçemizde vuku bulan şap hastalığının yayılmasını önlemek maksadıyla alınan komisyon kararını duyurmak için toplandık. İnegöl geçiş güzergâhında. Her ne kadar biz şap aşısını ilkbahar ve sonbahar olmak üzere iki defa uygulasak da bazı mihraklarda eksik olan veya geçiş güzergâhında olduğundan, sevkiyatın yoğun olmasından mütevellit ister istemez hayvanlar şap hastalığına açık. Dolayısıyla böyle bir duyum aldık ve yapılan kontrollerde ilgili kurumlarla beraber hayvan pazarımızı 3 hafta süreyle hastalığın yayılmasını önlemek maksadıyla kapatma kararı aldık. Hayvan pazarını bugün itibariyle 3.12.2015 tarihinden 24.12.2015 tarihine kadar kapatmış bulunuyoruz. Gayemiz salgının yayılmasını önlemek. Şu anda Alibeyköy, Hamitabat ve Konurlar köyünde şap görüldü. Dolayısıyla şap hastalığı bir hayvanda olsa bile veya böyle bir tespit olduğunda mutlaka tedbir alıp kordon oluşturmak zorundayız. Herhangi bir mağduriyetin oluşması mümkün değil. Bu üreticilerimizin menfaati için alınmış bir karardır. Hastalığın görüldüğü işletmeler karantina altında. Ayrıca kordonu da genişlettik ” dedi.
Kırmızı Et Üreticileri Birliği Muhasip Üyesi Şaban Çetizli ise “Zamanında müdahale ve erken teşhis yapılmıştır. Bu şap hastalığı 15 günde ortaya çıkmadı. Biz Kırmızı Et Üreticileri Birliği olarak Türkiye genelinde yaptığımız çalışmada önce Hatay bölgesinde, Antep’te, Van’da ve Kars’ta olduğunu tespit ettik. Eylül ayı sonunda görüldü bu hastalık. Çok şükür 4 yıldır ülkemizde böyle bir hastalık yoktu. Ancak her nedense bu yıl hızlı bir şekilde Suriye hattından gelen hayvanlardan kaynaklandığını gördük. Tedbirler hızlı bir şekilde alındı. Ancak ilçelerdeki hayvan pazarlarının kapatılmasıyla bu meselenin çözüleceğini zannetmiyorum. İlçe pazarı kapatılıyor ama Bursa merkez kapanmıyor. Ana merkezin kapanması gerekiyor. Bu da bir eksikliktir. Buradaki hayvanları Bursa’da pazarlamaya çalışıyorlar. Bunun da tedbirlerinin alınması gerekiyor” dedi. 

author avatar
Haberin Adresi İnternet Editörü
Haberinadresi.com internet editörü. Gündem, ekonomi, spor ve birçok konuda haberin hazırlanması ve haber okuyucularına sunulmasını sağlamaktadır.

İlgili Haberler