İstanbul- Bursa- İzmir Otoyolu ücreti ne kadar?

İstanbul İzmir Otoyolu bugün açılıyor. İstanbul-İzmir Otoyolu'nun 192 kilometrelik kesimi, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından 4 Ağustos'ta hizmete açılacak. Şimdi vatandaşlar otoyol ücretlerini araştırıyor.

İstanbul- Bursa- İzmir Otoyolu ücreti ne kadar?

İstanbul-İzmir Otoyolu'nda sona gelindi. Bugün otoyol, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından 4 Ağustos'ta hizmete açılacak. Böylelikle 8,5 saatlik seyahat süresi 3,5 saate düşecek.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Cahit Turhan, İstanbul-İzmir Otoyolu'nun, Marmara Bölgesi'ni Ege Bölgesi'ne, Batı Akdeniz ve Batı Anadolu Bölgesi'ne bağlayan önemli ulaşım akslarından biri olacağını belirterek, projenin yapım çalışmalarının 2010'da başladığını anımsattı.

Projenin en büyük ayağını oluşturan Osmangazi Köprüsü'nün 2016'da hizmete alındığını ifade eden Turhan, köprünün İstanbul-İzmir arasındaki mesafeyi 78 kilometre yani 1,5 saat kısalttığını bildirdi. Geçen yıllarda 201 kilometresi ana gövde, 33 kilometresi de bağlantı yolu olmak üzere yolun hizmete açıldığını anlatan Turhan, 4 Ağustos Pazar günü saat 15.00’te ise 183 kilometresi ana gövde, 9 kilometresi de bağlantı yolu olmak üzere toplam 192 kilometrelik kesiminin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın da katılacağı törenle hizmete açılacağı müjdesini verdi.

İSTANBUL İLE İZMİR ARASI 3,5 SAATE DÜŞÜYOR

İstanbul-İzmir arasının şu an 8,5 saat sürdüğünü, yeni yapılan 404 kilometrelik İstanbul-İzmir Otoyolu ile normal şartlar altında 3,5 saatte İstanbul'dan İzmir'e ulaşma imkanı olacağını belirten Turhan, "Bu da yol kullanıcılarına önemli bir ekonomik katkı sağlayacak, zaman ve akaryakıt tasarrufu sağlayacak. Bu güzergahla özellikle ülkemizin sanayi mamullerinin, tarım ürünlerinin gerek yurt içi gerekse yurt dışına nakliyesinde de önemli imkan ve kolaylıklar sağlanmış olacak." ifadelerini kullandı.

Turhan, İstanbul-İzmir arasındaki mevcut devlet yolunun yaklaşık 515 kilometre olduğunu anımsatarak, otoyolla iki kent arasının 404 kilometreye düşmüş olacağını bildirdi.

İZMİR OTOYOLU FİYATLARI BELLİ OLDU MU?

İstanbul-İzmir Otoyolu ile ilgili ücret bilgisi henüz paylaşılmadı

YORUM EKLE
YORUMLAR
Volkan öntürk
Volkan öntürk - 4 yıl Önce

Evet çok mükemmel bir proje ama 3.5 söylemeyin niye helikopterlemi süre tuttunuz az yalan konuşun

Kazım Kartal
Kazım Kartal - 4 yıl Önce

Diyor ki utanmadan Ekonomik olacak,gidiş dönüş 512 tl Ben o paraya Arabaya mazot koysam iki kere gider gelirim ne derisi var bunlarda bilmiyorum

SIRADAKİ HABER