Haberin Adresi
16° Bursa

Bursa

16°

Bursa

Pazartesi

17°/

Salı

15°/

Çarşamba

10°/

Perşembe

14°/

Cuma

12°/

Cumartesi

12°/

Haberin Adresi

Paylaş
veya
aşağıdaki bağlantıyı paylaşın:
Anasayfa Bursa

Osmangazi’den zeytin yağı üreticisine destek

İlçenin 136 mahallesini dolaşarak vatandaşları dinleyen Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar, İsmetiye’de bir zeytin yağ imalathanesini ziyaret ederek, organik yağ üretimi hakkında bilgi aldı.

Yayınlanma:

Zeytin hasadının son günlerinin yaşandığı bu günlerde İsmetiye Mahallesi’ndeki yağhaneyi ziyaret eden Başkan Mustafa Dündar, yağ üretim aşamaları hakkında bilgi aldı. İşletme sahipleri ile birlikte tesisi gezen Başkan Dündar, zeytinlerin kalibre edildiği makinaya zeytin döktü. Ardından işletmenin içerisine girerek zeytinin kırılma, ezilme, sıkma ve yağ olarak ayrışmasına kadar geçen bütün aşamaları inceleyen Dündar, işletme sahibi İbrahim ve Hakan Öner’den bilgi aldı.
Bu tür küçük aile işletmelerinin desteklenmesinin son derece önemli olduğuna dikkat çeken Başkan Dündar, “Osmangazi ve Bursa her ne kadar sanayi şehri olsa da, tarım üretiminde de oldukça güçlü, söz sahibi bir şehir. Birçok sebze meyve üretiminin yanı sıra, zeytin üretiminde de önemli bir merkez. Osmangazi’ye bağlı köylerimizde zeytin üretimi oldukça yaygın. Burası geleneksel usullerin kullanıldığı, tamamen organik üretim yapılan bir tesis. Saf, sızma zeytin yağı üretiliyor. Üretimin yanında, zeytin ürünlerinin çok daha iyi bir şekilde pazarlanması lazım. Belediye olarak üzerimize düşeni yerine getirmek için çaba gösteriyoruz” dedi.
İşletme sahipleri “Yağımız yüzde yüz organik. Kendi zeytinimizin haricinde İsmetiye, Demirtaş, Avdancık ve Ovaakça gibi yakın köylerdeki üreticilerden de zeytin alıyoruz. Yıllık 150 ton civarında bir üretimiz var” diye konuştu. 

author avatar
Haberin Adresi İnternet Editörü
Haberinadresi.com internet editörü. Gündem, ekonomi, spor ve birçok konuda haberin hazırlanması ve haber okuyucularına sunulmasını sağlamaktadır.

İlgili Haberler