Fransa Parlamentosu, Filistin’in Tanınması Yönündeki Tasarıyı Kabul Etti

Fransa Parlamentosu, Filistin’in bağımsız bir devlet olarak tanınması yönündeki karar tasarısını kabul etti.Fransa, Filistin’in devlet olarak tanınması ve beraberinde Filistin ile İsrail arasındaki barış görüşmelerinin yeniden başlaması...

Fransa Parlamentosu, Filistin’in Tanınması Yönündeki Tasarıyı Kabul Etti
Fransa Parlamentosu, Filistin’in bağımsız bir devlet olarak tanınması yönündeki karar tasarısını kabul etti.
Fransa, Filistin’in devlet olarak tanınması ve beraberinde Filistin ile İsrail arasındaki barış görüşmelerinin yeniden başlaması yönündeki karar tasarısını, bugün yapılan oylamada 146 oya karşı 153 evet oyuyla kabul etti. Fransa Dışişleri Bakanı Laurent Fabius, oylamanın ardından yapığı açıklamada Fransa’nın resmi olarak Filistin’i tanıyacağını ifade ederek Orta Doğu’da yaşanan çatışmalara iki yıl içinde çözüm bulunması gerektiği çağrısında bulundu. Fransa’da Filistin’in tanınması için daha önce yapılan “sembolik” öneri 339 evet oyu ile kabul edilmişti.
Daha önce başta Türkiye olmak üzere Brezilya, Arjantin, Bolivya, Ekvador, Guyana, Peru ve Şili tanımıştı. Macaristan, Polonya ve Slovakya da AB üyesi olmadan önce Filistin’i tanıdıklarını duyurmuştu. Son olarak İspanya ve İsveç de Filistin’i tanıdıklarını açıklamıştı.
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner321

banner327