IŞİD geri çekiliyor!

Kobani ve çevresinde ABD öncülüğündeki koalisyon güçlerinin havadan müdahalesi devam ederken bugünkü bombardımanlar sonucu IŞİD'in geri çekildiği iddia ediliyor.

IŞİD geri çekiliyor!

Üç haftadır süren yoğun çatışmalar sonucu uluslararası kamuoyunda, özellikle de Türkiye'de odak noktası haline gelen ve iki gün önce IŞİD bayraklarının dalgalandığı gözlenen Kobani'de IŞİD'in geri çekildiği bildirildi.

Reuters ajansı, Kobani bölgesi Dışişleri Bakan Yardımcısı İdris Nassan ile yaptıkları telefon görüşmesine dayanarak IŞİD'in kentin girişinin gerisine çekildiğini duyurdu.

Ajansın haberinde, Nassan'ın şu ifadelerine yer verildi:

"Bombardıman etkili oldu ve IŞİD birçok noktada geri püskürtüldü. Bu, onların şehre girişlerinden bu yana en büyük geri çekilmeleri ve bölgeden tamamen geri çekilmelerinin başlangıcı olarak kabul edebiliriz."

'KENTİN İÇ KESİMLERİNDE IŞİD MİLİTANI KALMADI'

Suriye İnsan Hakları Gözlemevi yetkilisi Rami Abdülrahman ise IŞİD'in dün gece Kobani'nin doğu ve güneybatı kesimlerinden geri çekildiğini ancak bugün kaybettiği bu bölgeleri yeniden ele geçirmek için çok yoğun saldırıya geçtiğini söyledi. Abdülrahman, geri çekilmenin ardından IŞİD militanlarının hala Kobani'nin doğu ve güney kesimlerinde olduğunu ancak batı cephesinin iç taraflarında IŞİD militanı kalmadığını bildirdi. Rami Abdülrahman da geri çekilmenin yoğun hava bombardımanının ardından geldiğini söyledi.

HÜRRİYET MUHABİRİ LEVENT KULU SURİYE SINIRINDAN BİLDİRİYOR

Öğlen büyük patlama oldu. Saat 16.00 sularında da büyük bir patlama sesi duyduk. Bölgedeki kaynaklar, IŞİD'in geri çekilse bile elindeki ağır silahlarla çatışmaya devam edeceğini söylüyor. Tepede uçakları da görüyoruz. Geri çekilme olduğunu söylemek mümkün değil. IŞİD'in şehre girdiği doğu kesimlerinde ağır çatışma devam ediyor.

DOKUZ SORTİ BOMBARDIMAN

ABD Merkez Kuvvetler Komutanlığı ise ABD ve Birleşik Arap Emirlikleri tarafından dün ve bugün Suriye'de dokuz sorti bombardıman yapıldığını, bunların altısının Kobani yakınlarına gerçekleştirildiğini açıkladı. Açıklamada, ABD ve partnerlerinin Irak'ta ise IŞİD hedeflerine yönelik beş sorti bombardıman düzenlediği bildirildi.
Bombardıman sonucu bölgeden yükselen dumanlar, Şanlıurfa'nın Suruç ilçesinin sınır hattından da çıplak gözle görülebiliyor.

Üç haftadır yoğun çatışmaların sürdüğü Kobani'de pazartesi günü IŞİD bayrakları dalgalanmaya başlamıştı. Dün ise yoğun sokak çatışmalarının sürdüğü stratejik kentte, IŞİD'in birden fazla cepheden ağır silahlarla saldırdığı haberleri gelmişti.

Güncelleme Tarihi: 08 Ekim 2014, 16:49
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner321

banner327