Mağara operasyonunda sevindirici gelişme

13 uluslararası ve beş de Taylandlı dalgıç, saat 06.32'de içeriye girdi. Her bir çocuğa mağaradan adım adım çıkarılırken iki dalgıç eşlik ediyor. Mahsur kalan çocuklardan dördü operasyonun başlamasından yaklaşık 9 saat sonra sağ olarak mağaradan çıkarıldı. Çocuklar 24 Haziran'da girdikleri mağaradan yükselen sel suları nedeniyle çıkmayı başaramamış ve 9 gün sonra sağ olarak bulunmuştu.

Mağara operasyonunda sevindirici gelişme

ayland'ın kuzeyindeki Çiang Rai eyaletinde, takım olarak ziyaret ettikleri mağara kompleksinde kaybolduktan 9 gün sonra sağ olarak bulunan 12 futbolcu çocuk ve antrenörlerini mağaradan çıkarma operasyonu başladı.

'2 ÇOCUK KURTARILDI'

Tayland medyasında yer alan ve henüz resmi makamlarca onaylanmayan haberlere göre, 2 çocuk operasyonun başlamasından yaklaşık 9 saat sonra sağ olarak mağaradan çıkarıldı.

KURTARILAN ÇOCUK SAYISI 4'E YÜKSELDİ

AFP haber ajansı, mağaranın çıkışına kurulan kurtarma kampına ulaşan çocukların sayısının 4'e yükseldiğini duyurdu. Çocukların bölgede kurulan hastanede tedavi altına alındığı daha sonra helikopterle daha büyük bir hastaneye götürülecekleri açıklandı.

Çiang Rai Valisi Narongsak Osatanakorn, bu sabah başlayan kurtarma operasyonuna 13 yabancı ve 5 Taylandlı dalgıcın katıldığını, her bir çocuğa mağaradan adım adım çıkarılırken iki dalgıcın eşlik edeceğini söyledi.

Grubun mahsur kaldığı nokta ile mağara girişi arasında birbirine bağlı yaklaşık üçer kilometrelik iki ayrı tünel sistemi bulunuyor. Bu tünellerde suyla kaplı çok sayıda dar geçit ve galeriler yer alıyor. Çocukların buralardan dalarak çıkarılması tek seçenek olarak ortaya çıkıyordu.

Dalış eğitimi olmayan ve bir kısmı yüzme bilmeyen çocukların, profesyonel dalgıçların bile birkaç saatte geçebildiği sel sularıyla kaplı bu geçit ve galerilerden çıkarılmasının büyük risk taşıdığı ifade ediliyordu.

11 ila 16 yaşlarındaki 12 çocuk ile 25 yaşındaki antrenörleri, 23 Haziran'da Tham Luang Nang Non mağarasına yaptıkları gezide mağaranın girişinin sularla kapanmasının ardından içeride mahsur kalmıştı.

Kayıp grup, mağarada 9 gün süren arama çalışmalarının ardından bulunmuş ancak mağaranın bu bölümünün yağmur sularıyla dolması nedeniyle dışarı çıkarılamamıştı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner324

banner325

banner327