Venezuelalılar hiç bu kadar kötü duruma düşmemişlerdi

enezuela’da marketler giderek artan bir biçimde yağmacıların hedefi oluyor.

Venezuelalılar hiç bu kadar kötü duruma düşmemişlerdi
Reuters’ın Venezuela Toplumsal Çatışma Gözlemevi’ne dayandırdığı habere göre; 2015’in ilk altı ayında 56 yağma ve 76 yağma girişimi yaşandı.

Halk, mısır unundan çamaşır deterjanına kadar çeşitlik gösteren birçok temel ihtiyaç malzemesine ulaşmak için marketlerin önünde oluşan uzun kuyruklarda saatlerce beklemek zorunda kalıyor.Kuyruklarda bekleyen halk, güvenlik güçleriyle tartışıyor.

"AŞIRI SAĞCILARIN İŞİ"

Geçen Pazar günü ülkenin batısındaki San Cristobal şehrinde bir grup insan, devlet tarafından çalıştırılan Bicentenario süpermarketine kapandıktan sonra girip ihtiyaç duydukları malzemeleri almaya çalıştı. Market sorumlusu Edward Perez, yaşanan arbede esnasında personelin yaralandığını söyledi. Perez’in şiddet tohumu ekmeye çalışan “aşırı sağcı muhalif kanat” olarak suçladığı yağmacılardan bazıları gözaltına alındı.Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro

Geçen Cuma ülkenin kuzeyindeki Ciudad Guayana şehrinde yine bir market yağmalanmış, bu sırada 1 kişi hayatını kaybederken, 60 kişi de gözaltına alınmıştı.

Hükümet, yağma olaylarına ilişkin yorum yapmaktan kaçınırken, Devlet Başkanı Nicolas Maduro, temel ihtiyaç maddesi eksikliğini ve huzursuzluğu muhalefetin yürüttüğü “ekonomik savaş”ın bir ürünü olarak değerlendiriyor.İnsanlar sabahın erken saatlerinde girdikleri kuyrukta 12 saatten fazla bekliyor. Fotoğraftaki adam, yiyecek almak için verilen bileti gösteriyor.

ÜRETİM YAVAŞLADI ÇÜNKÜ...

Mahalle fırınlarından sanayileşmiş makarna fabrikalarına kadar yerel gıda üreticileri, hammadde ve makine parçaları yetersizliğinden ötürü üretimlerini ya durdurdu ya da yavaşlattı. Fakat söz konusu sorunlar, 2014 başında muhalefetin başlattığı ve 43 kişinin hayatını kaybettiği geniş çaplı protesto gösterilerine evrilmiş değil.İktidardaki Sosyalist Parti’nin destekçileri, 1999-2013 yılları arasında Chavez tarafından kurulan devlet destekli market ağının, fakirliğin azalmasına katkı sağladığını düşünüyor.


 
Güncelleme Tarihi: 07 Ağustos 2015, 12:42
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner324

banner325

banner327