Aldığı ceza Türkiye'de bir ilk!

Cezaevinden, karısını öldürmekle tehdit eden kocaya izne çıkmama ve eşe yaklaşmama cezası verildi.

Aldığı ceza Türkiye'de bir ilk!
İzmir Bornova’da G.I. isimli kadın, bir suçtan dolayı cezaevinde hükümlü bulunan ve bu ayın ortalarında izne çıkacak olan eşi N.I.’nın kendisini telefonla arayıp ölümle tehdit ettiği iddiasıyla avukatı aracılığıyla “koruma kararı” talebiyle dava açtı.

G.I.’nın avukatı mahkemeye verdiği dilekçede, “Aralık ayı içerisinde cezaevinden izinli olarak çıkacak. Kocanın suç kaydı incelendiğinde tehdidin ciddi olduğu anlaşılacaktır. Cezaevinden izinli olarak çıkışının Cumhuriyet Savcılığı kararıyla engellenmesi dahil muhtelif tedbirlere karar verilsin” dedi. Dilekçeyi inceleyen İzmir 3. Aile Mahkemesi Hâkimi Hayri Tezel, kocanın eşinin oturduğu eve 6 ay süreyle yaklaşmamasına ve iletişim kurmamasına, ayrıca cezaevinden izinli çıkmamasına karar verdi.

‘TÜRKİYE’DE BİR İLK’

İzmir Barosu Kadın Hakları Danışma ve Hukuk Araştırmaları Merkezi’nden sorumlu yönetim kurulu üyesi Nuriye Kadan, “Bu karar Türkiye’de verilmiş ilk karar. Bugüne kadar bunu savunduk, nitekim görüşlerimiz somut olarak karşılık buldu. İzmir 3. Aile Mahkemesi’nden böyle bir karar verildi ve karar cezaevlerinden sorumlu İzmir Cumhuriyet Başsavcı vekilince de uygulamaya konuldu. İsteyen tüm meslektaşlarımız bu emsal karar arşivinden yararlanabilecek. Çalışmalarımızı yoğunlaştırarak devam edeceğiz” dedi.

 
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER