Haberin Adresi
16° Bursa

Bursa

16°

Bursa

Pazar

15°/

Pazartesi

18°/

Salı

13°/

Çarşamba

11°/

Perşembe

13°/

Cuma

12°/

Haberin Adresi

Paylaş
veya
aşağıdaki bağlantıyı paylaşın:
Anasayfa Gündem

Alper Gezeravcı Bugün Dünyaya İniş Yapacak

Alper Gezeravcı, Türkiye'nin ilk astronotu olarak Uluslararası Uzay İstasyonu'nda geçirdiği başarılı görevin ardından dünyaya dönüş için hazırlanıyor.

Yayınlanma:

Alper Gezeravcı ve beraberindeki 3 astronot, Uluslararası Uzay İstasyonu’ndaki başarılı görevlerini tamamlayarak dünyaya dönmek üzere yola çıktı. Elverişsiz hava şartlarının sebep olduğu ertelemelerle birlikte, Axiom ekibinin seyahati tam 18 günle rekor kırdı.

Ulusal Uzay Ajansı’nın paylaştığı bilgilere göre Dragon kapsülü, Uluslararası Uzay İstasyonu’ndan ayrıldı ve Florida’nın doğu sahiline ya da Meksika Körfezi açıklarına iniş yapacak. Ancak hava şartlarının inişe elvermezse ekibin dönüş yolculuğu biraz daha uzayabilir.

Axiom Ekibi, 18 Gün Boyunca Uzayda Deney Yaptı

Alper Gezeravcı, uzayda bulunduğu süre boyunca 13 bilimsel deney gerçekleştirdi.

İLGİLİ HABER Moda Dünyasının İkonu Iris Apfel 102 Yaşında Hayatını Kaybetti
Alper Gezeravcı, Türkiye'nin ilk astronotu olarak Uluslararası Uzay İstasyonu'nda geçirdiği başarılı görevin ardından dünyaya dönüş için hazırlanıyor.

Türkiye Uzay Ajansı tarafından paylaşılan videolarda, Gezeravcı’nın yer çekimsiz ortamda farklı malzemelerden yapılmış toplarla yaptığı çeşitli deneyler ve döngüsel reaksiyonları incelediği görüldü.

Gezeravcı, Dragon kapsülü, mürettebatıyla birlikte Florida’dan alındıktan sonra Houston’a götürülecek. Ekip burada kapsamlı bir sağlık taramasından geçirilecek ve bir süre karantinada kalacak. Dönüş yolculuğunun başarılı tamamlanmasıyla birlikte Alper Gezeravcı karantina sürecinden sonra Türkiye’ye dönüş yapacak.

author avatar
Özge Tekeli Haber Editörü
27 Şubat 1992 tarihinde Eskişehir'de dünyaya geldim. Lisans eğitimimi Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi'nde tamamladım ve Gazi Üniversitesi'nden Pedagojik Formasyon eğitimi aldım. Lisans eğitimimi tamamladıktan sonra 2019 yılı itibariyle editörlük mesleğine başladım. Şu anda haberinadresi.com bünyesinde haber editörü olarak meslek hayatıma devam ediyorum.

İlgili Haberler