Haberin Adresi
16° Bursa

Bursa

16°

Bursa

Pazar

15°/

Pazartesi

18°/

Salı

13°/

Çarşamba

11°/

Perşembe

13°/

Cuma

12°/

Haberin Adresi

Paylaş
veya
aşağıdaki bağlantıyı paylaşın:
Anasayfa Gündem

Altay tankına 360 derecelik koruma kalkanı

Savunma Sanayii Müsteşarlığı ile ASELSAN arasında imzalanan 54 milyon euroluk anlaşma ile milli tank ALTAY için Aktif Koruma Sistemi (AKKOR) geliştirilecek. Bu sistem sayesinde ALTAY tankında 360 derecelik koruma kalkanı oluşturulacak.

Yayınlanma:

Tanka yaklaşan anti tank roketleri ve füzeleri tespit ederek havada imha edecek olan Aktif Koruma Sistemi (AKKOR) geliştirilmesi ile ilgili sözleşme, Savunma Sanayii Müsteşarlığı (SSM) ile ASELSAN arasında imzalandı. Savunma Sanayii Müsteşarı İsmail Demir ile ASELSAN Genel Müdürü Faik Eken 54 milyon Euro tutarındaki sözleşmeyi düzenlenen törenle imzaladı.
ASELSAN tarafından öz kaynakları kullanılarak geliştirilmeye 2008 yılında başlanan sistemle ilgili radar, merkezi bilgisayar ve fiziksel imha mühimmatının denendiği testler 2010 yılından itibaren başarıyla gerçekleştirildi. Milli tank ALTAY’da kullanılmak üzere geliştirilecek AKKOR Sistemi, modüler mimarisi sayesinde birçok tipteki zırhlı araca uygulanabiliyor.

ALTAY TANKINA KORUMA KALKANI
ASELSAN tarafından özgün olarak geliştirilecek AKKOR, 360 derecelik tam bir koruma kalkanı oluşturacak. AKKOR, yüksek teknoloji radarı ile üzerine gelen roket veya tank savar füzesini çok kısa sürede algılama kabiliyetine sahip olacak. Tehdide karşı yönlendirilecek fiziksel imha mühimmatı, üzerinde bulunan sensörler yardımıyla, yaklaşan tanksavar tehdidine en yakın olduğu anda patlayarak tehdidi etkisiz hale getirecek.
AKKOR Sistemi, mühimmatın üzerindeki akıllı sensör ile dünyadaki benzerlerinden farklılaşıyor. Mini bir radar gibi çalışan sensör, yaklaşan roket/füze ile savunma mühimmatının en yakın olduğu zamanda patlamayı gerçekleştirerek tehdidi yok edebiliyor.  

author avatar
Haberin Adresi İnternet Editörü
Haberinadresi.com internet editörü. Gündem, ekonomi, spor ve birçok konuda haberin hazırlanması ve haber okuyucularına sunulmasını sağlamaktadır.

İlgili Haberler